Tiryaki Agro, Türkiye'nin önde gelen tarım ürünleri tedarik zinciri şirketi olarak, Tüpraş ile önemli bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma, ikinci nesil bitkisel ve hayvansal atık ve kalıntı yağlardan elde edilen hammaddelerin sağlanmasıyla sürdürülebilir havacılık yakıtı üretimini hedefliyor. Tiryaki Agro'nun global tarım ürünleri tedariği ve işleme konusundaki uzmanlığıyla, Türkiye'nin en büyük sanayi şirketi olan Tüpraş'ın deneyimi birleşerek bu alanda önemli bir iş birliği sağlayacak.

Anlaşma çerçevesinde, Tiryaki Agro tedarik zinciri yönetimindeki global gücünü kullanacak ve temizleme ile ön işleme tesisleri kurmak üzere yaklaşık 100 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirecek. 2025 yılından itibaren Tüpraş ve Tiryaki Agro, SAF hammaddelerinin ticaretine başlayacak ve Tüpraş'ın SAF üretim tesisi tamamlandıktan sonra da 10 yıl boyunca hammadde tedarikine devam edecekler.

Tiryaki Agro CEO'su Süleyman Tiryakioğlu, şirketlerini biyoekonomi alanında faaliyet gösteren bir şirket olarak tanımlayarak, atık ve kalıntı yağlardan elde edilen jet yakıtı hammaddeleri gibi biyoendüstriyel ürünlerin üretimine yönelik yatırım kararları aldıklarını belirtti. Bu anlaşma ile Türkiye'nin sürdürülebilir havacılık yakıtı alanında öncü ülkelerden biri olmasına katkı sağlamayı hedeflediklerini vurguladı.

Aleks Metal Rafinery, şehir rafineciliği ile yastık alındaki altın varlığını ekonomiye kazandırmayı planlıyor Aleks Metal Rafinery, şehir rafineciliği ile yastık alındaki altın varlığını ekonomiye kazandırmayı planlıyor

Tiryaki Agro'nun sürdürülebilirlik konusundaki bütüncül yaklaşımı, tarım tedarik zincirinin her halkasını verimli bir şekilde yönetmeyi amaçlıyor. Şirket, tarıma dayalı enerji projeleri, sürdürülebilir tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması, Ar-Ge tabanlı yeni ürünlerin geliştirilmesi ve tarım ürünlerinin ileri işlenmesi yoluyla değer yaratmayı hedefliyor. Bu çerçevede Türkiye ve yakın coğrafyalarda bitki bazlı protein üretimi, soya kırım tesisleri ve Afrika'da yağ tesisleri gibi projeleri bulunuyor.