T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonu, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (İMMİB) organizasyonunda, Birleşik Krallık'a yönelik ihracatta artış sağlanması ve ihraç ürünlerinin tanıtımı amacıyla 10-13 Haziran 2024 tarihleri arasında ilgili ülkeye tüm sektörleri kapsayan "Genel Nitelikli Ticaret Heyeti" gerçekleştirildi. Londra şehrini kapsayacak söz konusu organizasyonda Birleşik Krallık'tan iş insanlarının davet edileceği nitelikli iş görüşmelerinin gerçekleştirildi. 

Birleşik Krallık (Londra) Genel Ticaret Heyeti programı, Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, Türkiye-Birleşik Krallık iş dünyası temsilcileri ve ihracatçılarımızın katılımıyla gerçekleşti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen genel nitelikli ticaret heyeti kapsamında, 18 Türk firmasının katılımıyla gerçekleşen B2B organizasyonu büyük bir başarıyla tamamlandı. Özellikle İngiliz alıcıların farklı coğrafyalardan satın alma taleplerinin olması, Türkiye ve İngiltere arasında karşılıklı ticaretin artırılması hedefine katkı sağlıyor.

Bakan Şimşek, ''Dezenflasyon süreci önümüzdeki aylarda daha da belirginleşti'' Bakan Şimşek, ''Dezenflasyon süreci önümüzdeki aylarda daha da belirginleşti''

Cumhurbaşkanlığının belirlediği 100 milyar dolarlık hedefe ulaşmak için TİM, İngiltere ile yapılacak ortaklıkların ticaretin hızlı ve güvenilir bir şekilde gelişmesine olanak tanıyarak bu hedef doğrulusunda çalışmaya devam ediyor. Türkiye'nin sunduğu en doğru partnerlerden biri olduğunu belirten heyet üyeleri, İngiltere'ye yönelik ihracatlarını artırmayı hedeflediklerini dile getirdi.

İngilizc alıcılar Türkiye'deki Demir-çelik, otomotiv, kimya ürünleri, makine sektörleri başta olmak üzere birçok sektörde ihracat fırsatlarını değerlendirdi.  Sürdürülebilirlik ve yeşil üretim konularında da İngiltere ile işbirliği söz konusu. Birleşik Krallık (Londra) Genel Ticaret Heyeti programı ile İngiltere'nin 1,3 milyar dolar hacimdeki ihracat payında Türkiyenin 12,5 m dolar rakamlarındaki ihracatını 25 milyar dolara çıkmayı hedefleniyor.

İM'in düzenlediği heyetin, Türkiye ekonomisine ve ticaretine katkı sağlayacağına inandıklarını dile getiren yetkililer, İngiltere ile yapılan bu işbirliğinin karşılıklı fayda sağlayacağına olan inançlarını vurguladılar.

Editör: Sude Yılmaz