Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İsrail ile yapıldığı iddia edilen silah ticareti ile alakalı açıklamalarda bulundu. Bakan Bolat, ''Filistin'e yapılan tüm yardımlar, ithalat, ihracat İsrail gümrüklerinden geçtiği için İsrail'e yapılmış gibi yazılıyor'' dedi.

Ticaret Bakanlığı, son günlerde gündemde olan İsrail ile silah ticareti yapıldığına dair iddiaları yalanladı. Ticaret Bakanı Ömer Bolat dün yaptığı açıklamalarda İsrail ile herhangi bir ticaretin yapılmadığını ifade etti.

Bolat, "İsrail ile ticarette, ihracat yüzde 30, ithalatta yüzde 43 azaldı. Bu azalma bizim gayretlerimizle gerçekleşti. Yani doğal azalış değil Türkiye'nin gayretleriyle olan bir durum. Her sene yenilenen hedef pazar ülkeleri listesinden İsrail'i çıkardık. Türkiye'de devlet şirketleri, kamu kuruluşları asla İsrail ile iş yapmıyorlar. Mevcut ticareti aralarında uluslararası firmalarında olduğu özel şirketler gerçekleştiriyor. Türkiye'nin duruşu şu; Filistin'in hamiliğini koruyuculuğunu yapmak için İsrail ile siyasi ilişkiyi devam ettirmek'' dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu: "Başkentray ile günde 60 bin yolcu taşıdık" Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu: "Başkentray ile günde 60 bin yolcu taşıdık"

Filistin'in kendine ait bir gümrüğü olmadığını açıklayan Bolat, ''O bölgede 7 milyon yahudi 8 milyon Müslüman yaşıyor. Batı Şeria, Doğu Kudüs, Gazze ve buralara yapılan ticaret de İsrail'e yazılıyor. Filistin'e yapılan tüm yardımlar, ithalat, ihracat İsrail gümrüklerinden geçtiği için İsrail'e yapılmış gibi yazılıyor. İsrail'i BM'de Türk Devletleri Konseyi'nde uluslararası kuruluşlarda açık ve net kınayan Recep Tayyip Erdoğan'dan başka lider yok. İsrail bunun acısını ülkemizde algı yönetimi yaparak çıkarmaya çalışıyor. İsrail, yerel seçimler yaklaşırken marjinal partilerin oy alması için uğraşıyor. Yaş sebze ihracatıyla ilgili İsrail, Tarım Bakanlığının oluşturduğu bilgiyi Mossad alıyor ve Türkiye'de bunu FETÖ eliyle yayıyor. Filistin Hükümeti verilen desteklere şükran sunarken birileri içerinde farklı rüzgar estirmeye çalışıyor'' diye konuştu.