Mahmut Asmalı, "Gelecek Afrika’dır diyoruz ve bütün iş adamlarını Etiyopya’ya ilgiyle bakmaya davet ediyoruz" Mahmut Asmalı, "Gelecek Afrika’dır diyoruz ve bütün iş adamlarını Etiyopya’ya ilgiyle bakmaya davet ediyoruz"

Müsiad tarafından düzenlenen Türkiye – Etiyopya İş ve Yatırım Zirvesi 27 Mayıs tarihinde gerçekleştirildi. T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu ve Etiyopya Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı H.E. Büyükelçi Misganu Arega’nın katılımlarıyla gerçekleşen forumda 63 kişilik iş insanı alım heyeti ağırlandı ve yeni yatırımlar oluşturmak için B2B görüşmeler gerçekleşti. İki ülkenin ticari bağlarını gerçekleştirme amacıyla düzenlenen forumda Etiyopya’nın ticari potansiyeli ele alındı.

Foruma katılan T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu Fuar Dergisi mikrofonlarımıza açıklamalarda bulundu. Afrika stratejimizdeki en önemli ülkelerden bir tanesi olan Etiyopya ile çok geniş katılımlı bir iş forumu gerçekleştirdiklerini belirten Tuzcu, ‘’Etiyopya Afrika’nın en çok nüfusu olan ikinci ekonomisi. Yaklaşık 120 milyon kişilik nüfusuyla Türk yatırımcılarına ve iş adamlarına büyük fırsatlar sağlıyor. Ticaret ilişkilerimize baktığımızda sadece 435 milyon dolarlık bir ticaret hacmi var. Bugün bu forumda çok büyük bi ilgi vardı. Firmalarımız özellikle Etiyopya pazarındaki ortaklıklar dışında hangi sektörlere yatırım yapabileceklerini konuştu. Enerjide, madencilikte, Etiyopya’nın altyapısına yönelik çalışmalarda konut yol çalışmalarında ve özellikle ülkenin ekonomisinin daha da gelişmesinde Türk firmaların büyük katkı olacağını gördük. Etiyopya şu anda yıllık ortalama yüzde 7 büyüyen Afrika’nın en hızlı büyüyen ekonomisi. Burada Türk firmalar için büyük fırsatlar var. Bugün bir kez daha istişare ettik’’ şeklinde konuştu.

Afrika kıtasının hem milli geliriyle hem doğal kaynaklarıyla dünya için ‘’Gelecek orada’’ denilen bir kıta olduğunu belirten Bakan Yardımcısı, ‘’Afrika kıtasının milli geliri giderek artmakta. Özellikle nadir elementler ve madenlerle ilgili olarak kıta tüm büyük oyuncular için önemli fırsatlar sağlıyor. Biz Afrika kıtasıyla olan ticareti Türkiye ekonomik ilişkilerinin en önüne koymuştuk. Burada da 10 kattan fazla ihracatımızı arttırdık’’ ifadelerini kullandı. Etiyopya ile ilgili yaklaşımlarının Afrika ile olan yaklaşımlarıyla paralel olduğunu belirterek, ‘’Biz bu ekonomik ilişkide Afrika ve Türk iş adamlarının beraber kazanacakları projeler için bir çalışma içerisindeyiz. Önümüzdeki günlerde göreceğiz ki hem inşaat alanında hem de ihracatta temel olarak tekstil çelik, enerji gibi alanlarda iki ülke arasındaki potansiyali iş adamlarımız hayata geçirecekler’’ ifadelerini kullandı.

Editör: Sude Yılmaz