Türkiye’nin en büyük tüketici elektroniği etkinliğinde en son teknolojiler ve teknoloji dünyasının uzman isimleri teknoloji meraklıları ile buluştu!

Haliç Kongre Merkezi’nde 27 - 28 Nisan 2024 tarihleri arasında gerçekleşen tüketici elektroniği etkinliği SDN Summit’te, 7.500 teknoloji sever 50’den fazla deneyim alanında en son teknolojileri deneyimledi. Düzenlenen panellerde 52 uzman konuşmacı en son trendleri ziyaretçilerle paylaşırken, gelecek vaat eden 40’tan fazla girişimci inovatif fikirlerini ve ürünlerini sergileme imkanı buldu. Etkinliği, çok sayıda basın mensubu ve influencer da yerinde izledi. Başka ülke ve şehirlerdeki teknoloji meraklıları da iki gün boyunca gerçekleştirilen canlı yayınlarla tüm etkinliği takip etme imkanı buldu.

Zirve

Bu yıl ilk defa düzenlenen SDN Summit, Hepsiburada ve Turkcell ana sponsorluğunda gerçekleştirildi. Tüketici elektroniğine yönelik teknolojilerin sergilendiği SDN Summit’te düzenlenen panellerde Türkiye’nin en deneyimli uzmanları kendi alanlarındaki son gelişmeleri, trendleri ve uygulamaları teknoloji meraklılarına aktardı. 

7500 fiziksel katılımcının katıldığı SDN Summit’i, ShiftDelete.Net YouTube kanalından yayınlanan canlı yayınla da binlerce kişi internet üzerinden takip etti.

50’nin üzerinde firma, deneyim alanı oluşturarak destekleyerek katılımcı olarak alanda yer aldığı SDN Summit’te kurulan deneyim standı ve demo alanlarında ziyaretçiler en yeni teknolojileri deneyimleme imkanı buldu. Girişimcilik alanında ise 40’tan fazla girişim, yeni geliştirdikleri ürün ve servislerini etkinlik katılımcılarına tanıtma fırsatı buldu. 

Türkiye'de yapay zeka firmalarının sayısı 1195'e yükseldi Türkiye'de yapay zeka firmalarının sayısı 1195'e yükseldi

SDN Summit’in açılış konuşmasını, ShiftDelete.Net kurucusu Hakkı Alkan gerçekleştirdi. 2005’te kurulan ShiftDelete.Net’in, kuruluş döneminden sonra katıldığı teknoloji fuarlarından aldığı ilhamı anlatan Alkan, Türkiye’de de bir tüketici elektroniği ve teknoloji etkinliği oluşturma hayalinin olduğunu ve nihayet ShiftDelete.Net olarak bu hayali gerçekleştirdiğini iletti. 

SDN Summit’te iki gün boyunca süren panellerde önemli konuklar, önemli mesajlar verdi. İşte SDN Summit’te konuşulan konular ve önemli açıklamalardan satır başları: 

Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, SDN Summit gibi etkinliklerin, Türkiye için önemini vurguladı. Gelecek sene için mevcut SDN Summit’in iki katı büyüklükte etkinlikle devam etmesi gerektiğini iletti. 

Kacır

Kacır'ın açıklamalarına göre, yapay zeka odaklı eğitim ve çalıştaylar gençler ve kadınlar için yaygınlaştırılacak. KOSGEB ve TÜBİTAK destekli dene yap atölyeleri, gençlerin teknoloji ve inovasyon bilgisini artırmayı hedeflerken, Teknofest gibi etkinliklerle ulusal çapta bu eğitimlerin entegrasyonu sağlanacak. Bu adımlar, Türkiye'nin uluslararası alanda teknolojik ilerlemesine katkıda bulunarak ekonomik yapıyı güçlendirmek için önemli bir unsur olacak.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, SDN Summit'teki konuşmasında Türkiye'ye daha fazla uluslararası doğrudan yatırım kazandırmak için çalıştıklarını söyledi.

Türkiye'nin barındırdığı avantajlar hakkında bilgi veren Dağlıoğlu, yatırımcılar nezdinde de Türkiye'nin önemli fırsatlar barındırdığını anlattı. Dağlıoğlu, tüm sektörlerde teknolojinin önemine işaret ederek, bütün dünyayı etkileyen, dönüştüren teknolojiyi iyi takip etmek gerektiğini dile getirdi.