TCMB Başkanı Dr. Fatih Karahan, "Aylık enflasyonun temel eğilimini kalıcı ve belirgin bir şekilde düşürecek olan sıkı parasal koşulları devam ettireceğiz." açıklamasında bulundu.

ABD'li bankalar, ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıklıyor ABD'li bankalar, ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıklıyor

TCMB Başkanı Dr. Fatih Karahan, TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ve TBB Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya geldi.

Toplantının gündeminde bankacılık sektörünün durumu, enflasyon görünümü ve para politikasındaki son dönem gelişmeleri yer aldı.

Karahan, toplantıda yaptığı konuşmada, 2024 yılının ikinci yarısında dezenflasyonun sağlanacağını belirtti. Piyasa mekanizmasının işlevselliği ve makro finansal istikrara yönelik uygulamaların teknik detaylarına değindi. Karahan, sıkı parasal koşulların aylık enflasyonun ana eğilimini belirgin ve kalıcı bir şekilde düşüreceğini vurguladı.

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ise TCMB ile iletişimlerinin çok iyi olduğunu ifade ederek, toplantıdan memnuniyetlerini dile getirdi. Çakar, Karahan'a ve ekibine sektörel gelişmeler hakkında güncel bilgi sunduklarını aktardı.

Çakar ayrıca, enflasyonla mücadelede desteklerini ve Türkiye ekonomisinin geleceğine dair olumlu beklentilerini paylaştı.