Borsa İstanbul, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kararına göre Ufuk Yatırım ve Yönetim ile Akenerji Elektrik Üretim AŞ'ye brüt takas tedbiri ile kredili işlem yasağı getirildiğini duyurdu. 

Ömer Bolat, "Cezayir ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi tarihi bir rekor ile 6,3 milyar dolara ulaştı" Ömer Bolat, "Cezayir ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi tarihi bir rekor ile 6,3 milyar dolara ulaştı"

Akenerji Elektrik Üretim AŞ için yapılan açıklamada, "Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS)" kapsamında 15/04/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 14/05/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacağı belirtildi. Uygulanan bu tedbir süresince, kredili işlem yasağı dahil önceki aşamalarda tanımlanan tedbirlerin devam edeceği ifade edildi.

Ufuk Yatırım ve Yönetim için ise SPK kararı uyarınca "Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS)" kapsamında 15/04/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 14/05/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem göreceği bildirildi. Emir paketi tedbiri, piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması, emir iptalinin yasaklanması ve emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması gibi uygulamaları içermektedir. Bu süre zarfında, kredili işlem yasağı ve brüt takas tedbirleri de dahil olmak üzere önceki aşamalarda tanımlanan tedbirlerin devam edeceği belirtildi.

Editör: Sude Yılmaz