Şirketlere büyüme odaklı iş servisleri ve danışmanlığı sunan Sistem Global, Avrupa’daki faaliyetlerini yaygınlaştırmak hedefiyle İtalya pazarına adım attı.

Teknoloji, mühendislik ve üretim şirketleri başta olmak üzere, katma değerli üretim hedefleyen her ölçekten şirkete büyüme odaklı iş servisleri ve danışmanlığı sunan Sistem Global, uluslararası genişleme stratejisi doğrultusundaki yatırımlarına devam ediyor. Globaldeki faaliyetlerini Birleşik Krallık, Almanya, Singapur, Belçika, BAE, Hollanda, Suudi Arabistan, Kazakistan ve Özbekistan’daki ofisleri ve çözüm ortakları üzerinden yürüten ve dünya genelinde 25’i aşkın ülkede aktif faaliyet gösteren şirket, İtalya pazarında Gino Costa liderliğindeki CostaCVConsulting şirketi ile yeni bir çözüm ortaklığına imza attığını açıkladı.

Zirai ürün grubu kategorisinde sektör lideri Petlas Zirai ürün grubu kategorisinde sektör lideri Petlas

İtalya pazarına yönelik genişleme kararını, son yıllarda Türkiye ile ikili ticaretin hız kazanarak güçlendiği bölgede artan iş potansiyeline ve Sistem Global paydaşlarının bölgeye yönelik taleplerine cevap verme amacı doğrultusunda alan Sistem Global, bu yeni açılımla Avrupa’daki faaliyetlerini hızlandırmayı hedefliyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Sistem Global Ortaklarından Ülkü Şengül, “Sistem Global olarak, başta KOBİ’ler olmak üzere Türkiye’yi güçlendiren şirketlere büyüme odaklı iş servisleri sunuyoruz. Vergi, Mevzuat ve Uyum, Globalleşme, Ar-Ge ve Patent alanlarındaki bu hizmetlerimizle bugüne dek 15 binden fazla şirketin sürdürülebilir büyüme yolculuğuna eşlik ettik. Türkiye’ye katma değer kazandırma hedefiyle, hem Türk şirketlerinin yabancı pazarlardaki faaliyetlerine kılavuzluk ediyoruz hem de ülkemize gelen yabancı yatırımcıların Türkiye pazarındaki çalışmalarına rehberlik ediyoruz. İtalya, Türkiye için ticari ve ekonomik bakımdan büyük bir potansiyel barındırıyor. İtalya’dan Türkiye’ye makine, makine parçası, taşıt araçları ve bunların parçalarının ihracatının yapıldığını, Türkiye’den İtalya’ya ise en çok yine makine, makine aksamı, otomobil ve bunların parçalarının ihraç edildiğini görüyoruz. Bu anlamda tümüyle birbirini tamamlayan bir ithalat-ihracat ilişkisi söz konusu. İtalya ile 2022 yılında yaklaşık 26 milyar Dolar olarak gerçekleşen ticaret hacmimiz, 2023 yılında yaklaşık 27,3 milyar Dolar olarak kaydedilmiştir. İtalya ülkemizin en çok ihracat yaptığı beşinci, en çok ithalat yaptığı altıncı ülkedir. Ülkemizde 1.500’ü aşkın İtalyan sermayeli şirket faaliyet göstermektedir. İtalya’dan 2002-2023 döneminde ülkemize toplam 5,45 milyar Dolar yatırım yapılmıştır. Aynı dönemde Türk sermayeli firmaların İtalya’ya gerçekleştirdiği doğrudan yatırımların toplamı 600 milyon Dolar olmuştur. Portföyümüzde bulunan şirketlerin bölgeye yönelik taleplerine yanıt vermeyi hedefleyerek bu açılıma imza attık. Sistem Global olarak buradaki faaliyetlerimizin ülkemiz adına önemli bir katma değer yaratacağına inancımız tam. Tüm çalışmalarımıza bu misyon ile devam edeceğiz” dedi. 

CostaCVConsulting Yönetici Ortağı Gino Costa ise “Türkiye’deki derin uzmanlığı ve uluslararası ortaklıkları kolaylaştırma konusundaki etkileyici geçmişiyle Sistem Global ile ortak olmaktan onur duyuyoruz. CostaCVConsulting bünyesinde bulunan her biri kendi alanında yetkin ve donanımlı ortaklarımızla; Türkiye-İtalya ekseninde başarılı birçok projeye imza atacağımıza olan inancımız tam” dedi.