Shell, Singapur merkezli uluslararası yatırım şirketi Temasek bünyesindeki sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ticareti şirketi Pavilion Energy'nin yüzde 100 hissesini satın alma konusunda anlaşmaya vardı. Pavilion Energy, küresel çapta yıllık 6,5 milyon ton LNG ticareti yapmaktadır.

Satın alma işlemi, Shell'in Entegre Gaz iş hacmini 2022'ye göre yüzde 15-25 büyütme hedefini gerçekleştirmesi için bir adım olarak planlanmaktadır. Anlaşmanın 2025'in ilk çeyreğinde tamamlanması beklenmektedir.

Bakan Kacır, Renault Grup Global CEO'su Meo ile bir araya geldi Bakan Kacır, Renault Grup Global CEO'su Meo ile bir araya geldi

Shell'in Entegre Gaz ve Üretim Direktörü Zoe Yujnovich, Pavilion Energy'nin satın alınmasının Shell'in LNG pazarındaki liderliğini güçlendireceğini vurgulayarak, "Pavilion'un Asya ve Avrupa'daki stratejik gaz pazarlarına erişim sağlayan LNG alım ve tedarik sözleşmeleri portföyünü satın alacağız. Bu portföyü Shell'in küresel LNG portföyüne entegre ederek müşterilerimizin enerji güvenliği ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olacağız." şeklinde konuştu.

Editör: Sude Yılmaz