Her yıl merakla beklenen ‘İSO-Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması 2023’ sonuçları açıklandı. Islak mendil üretimi ve ihracatında Türkiye’nin önde gelen şirketi olan Sapro, bu yıl da listeye 488. sıradan girmeyi başardı. Bu başarı, Sapro’nun 8 yıl üst üste İSO 500 listesinde yer aldığını gösteriyor.

Bakan Uraloğlu Yusufeli Merkez Viyadüğü Açılış Törenine Katıldı Bakan Uraloğlu Yusufeli Merkez Viyadüğü Açılış Törenine Katıldı

2016’dan beri ‘Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ listesinde yer aldıklarının altını çizen Sapro Genel Müdürü Murat Gönül, “Sapro olarak, İSO 500 listesinde 8 yıldır üst üste yer almayı bir kilometre taşı olarak görüyor ve gelecekte de bu başarıyı sürdürmeyi hedefliyoruz. Şirket, bu hedefe ulaşmak için inovasyona yatırım yapmaya ve global ölçekte sürdürülebilir büyüme hedeflerine odaklanmaya devam edecek. Sapro olarak, 2023 yılında, 2022 yılına oranla %34 büyüme hacmine ulaştık. İhracatta da liderliğimizi sürdürüyor, ciromuzun %75’ini ihracattan sağlıyoruz. Bu büyümenin arkasında, Sapro'nun inovatif ürünlere, güçlü pazarlama ve satış stratejisine ve sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımlara yatırım yapması yatmaktadır. Sapro ve grup şirketleri olarak son 3 yılda yaklaşık 50 Milyon Dolar yatırım yaparak, kaliteden ödün vermeden, Ar-Ge çalışmalarımızı en üst seviyede tutarak yeni ürünler geliştiriyoruz. Kısa süre önce de İSO Yeşil Dönüşüm Ödülleri 2024’te, Newipe® Yeni Nesil Bebek Mendili ürünümüzle çevre dostu ürün kategorisinde jüri özel ödülüne layık görüldük. Bu vesileyle, tüm çalışanlarımıza ve iş ortaklarımıza teşekkürlerimizi sunmak isteriz.” dedi.

Hedefte, sürdürülebilir büyüme var

Güçlü bir büyüme performansı sergilemeye devam etmeyi amaçladıklarını belirten Gönül, “Hedefimiz, büyümenin güçlü olmasının yanı sıra, aynı zamanda sürdürülebilir de olması. Sürdürülebilir büyüme için yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı bir büyüme stratejisi izliyoruz. 1000’e yakın çalışanımız, Türkiye ve Bulgaristan’daki iki üretim tesisimiz ve dünya genelindeki 8 satış temsilciliği ve 9 depomuzla, ürettiğimiz ürünleri 6 kıtada 65 ülkeye ihraç ediyoruz. Geçtiğimiz dönemde son teknoloji ile tasarlanmış akıllı depo yatırımı ve yine üst düzey hijyen seviyesinde arıtma sağlayan, Türkiye’nin sayılı endüstriyel hijyenik su arıtma tesislerinden birini kurarak planladığımız tüm yatırımları hayata geçirdik. Kapasite artışı ile aynı oranda, istihdamda ve ihracatta da büyüme sağlamayı planlıyoruz. İSO 500 listesinde bir kez daha yer almak doğru bir strateji izlediğimizin kanıtlarından biri.” şeklinde konuştu. 

Editör: Sude Yılmaz