Odeabank, ülke ekonomisine desteğini sürdürürken, önemli büyüme rakamlarına da ulaştı.

Yataş Grup 2023'te net karını %100 artırarak 700 milyon TL'ye ulaştı Yataş Grup 2023'te net karını %100 artırarak 700 milyon TL'ye ulaştı

Aktiflerini 87.3 milyar TL’ye ulaştıran Odeabank, mevduatlarını ise 56.8 milyar TL’ye taşıdı. Bankanın bir önceki yıl toplam aktifleri 83.7 milyar TL, mevduatları ise 58.2 milyar TL olarak kaydedilmişti. Vadesiz mevduatın toplam müşteri mevduatı içindeki payı yüzde 34.2 seviyesine ulaştı. Aktif yapısının doğru yönetimi ve güçlü öz kaynak yapısı sonucu Odeabank’ın ana sermaye oranı yüzde %8.8, sermaye yeterlilik oranı yüzde %18.8 ile sektör ortalamasının üzerinde seyretmeyi sürdürdü. Doğru yönetim ve ürün çeşitliği sayesinde Odeabank, mevduat dışı yönetilen varlıklarını, 2023 yılı sonuna göre yüzde 34 artışla, 44.3 milyar TL seviyesine yükseltti. Odeabank’ın, net kârı ise bir önceki yılın son çeyreğine göre artarak, 121 milyon TL’ye ulaştı.

Yılın ilk çeyreğinde sürdürülebilir ve kârlı büyümeye devam ettiklerini belirten Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü, konuya ilişkin açıklamasında, “2024 yılının ilk çeyreğini tamamlarken hem küresel hem yerel anlamda belirsizliklerin azaldığı, hem de makroekonomik koşulların daha sağlıklı şekilde öngörülebildiği bir döneme girdiğimizi söyleyebiliriz. 2024 yılının ilk çeyreğinde makroekonomik koşulların gerekliliğine uygun, yasal düzenlemelere hızlı adapte olabilen çevik yapımızı sürdürerek etkin ve dengeli bir bilanço yönetimi göstermeye devam ettik. Türkiye ekonomisine verdiğimiz desteği artırarak sürdürdük. Ülkemiz, bütün dünyayı etkileyen zorlu ekonomik koşulların üstesinden gelmeye çalışıyor. Türkiye’nin en genç bankası olan Odeabank da Türk ekonomisinin sürdürülebilir büyümesi için yatırımlar yapıyor. 2024’ün ilk çeyreğinde nakdi ve gayri nakdi olmak üzere toplam kredi hacmimizi 62.9 milyar TL seviyesine yükselterek, ekonomik büyümeye çok ciddi bir kaynak yarattık. Fon hacmimizi 38.2 milyar TL’ye, mevduatlarımızı ise 56.8 milyar TL’ye taşıdık. Bu önemli başarının arkasında, müşteri odaklı yatırımlarımızın katkısı da oldukça büyük” ifadelerini kullandı.