Arsa yatırımı, uzun vadeli bir yatırım stratejisi olarak dikkat çekerek potansiyel olarak yüksek getirilere sahip önemli bir yatırım aracı olarak kabul ediliyor. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Çanakkale, doğal güzellikleri ve kültürel zenginliğiyle öne çıkıyor ve imarlı arsalar yatırımcılara 4 yıl içinde %774,14 oranında ortalama bir getiri sağlayarak öne çıkan bir bölge konumunda. Gayrimenkul Yatırım & Geliştirme Stratejisti Nail Güler, arsa yatırımında dikkate alınması gereken önemli bir noktanın, gelişmeye açık bölgelerin tercih edilmesi olduğunu belirtiyor. Çanakkale'nin zengin doğal güzelliklerinin yanı sıra, gelişen ulaşım imkanlarıyla yatırımcıların ilgisini çektiğini ve bölgeye olan talebin her geçen gün arttığını vurguladı.

Günümüzde kazançlı bir yatırım için arsa almak isteyenlerin sayısı artıyor. Doğru zamanda, doğru lokasyonda özellikli gayrimenkule yapılan yatırımının, yatırım enstrümanları arasında en kazançlılarından olduğunu söyleyen Gayrimenkul Yatırım & Geliştirme Stratejisti Nail Güler, son dönemde Çanakkale’ye olan ilginin artmasına dikkat çekerek; “Bölgede son 4 yıllık fiyat artışlarının yüzde 774,14 gibi rekor bir orana ulaştığını biliyoruz. Bu tercih dalgası büyük şehirlerde hayatın zorlaşması, pandemi ve yaşanan üzücü deprem olaylarıyla birlikte etkisini daha da  göstermişti. Çanakkale’ye İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerden gerek ulaşım olanaklarının kolaylaşması, gerekse ilgi çeken bir tatil bölgesi olması, tarihi dokusuyla hem yatırımcıların hem de doğada yaşamayı seçenlerin ilk tercihi oldu. Ayrıca bölgedeki butik otellerin artmasıyla bölgeye gelen vatandaşların doğal ve huzurlu bir yaşamı kısa bir süreliğine de deneyimleme imkanı bulduktan sonra bu bölgede yaşama ve yatırım yapma istediğini doğuruyor. Diğer turizm destinasyonları ile kıyaslandığında Çanakkale halen yatırım için cazibesini devam ettiriyor.” dedi.

İnci Holding, üç şirketiyle ihracatın şampiyonlar liginde İnci Holding, üç şirketiyle ihracatın şampiyonlar liginde

Güler, “Doğal güzellikler, verimli toprakları, su kaynakları, temiz havası, Kuzey Ege’nin eşşiz kıyılarıyla birçok medeniyete de ev sahipliği yapan ve kahramanlık destanımızın yazıldığı Çanakkale’nin doğal dokusunun korunmasını çok önemli, uzun zamandır üzerine çalıştığımız projelerimizde önceliğimiz bölgenin doğal yapısını ve kaynaklarını koruyarak hatta geliştirerek yeni sosyal imkanlarda katarak  gelişimine katkı sağlamak. Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz ve Land Art markamız altında gerçekleştireceğimiz doğayla uyumlu yeni yaşam köyleri bunun en somut örneği olacak” dedi

Yapılan araştırmalarda Çanakkale’de genelinde imarlı arsalarda 4 yıllık ortalama artışın yüzde 774, 14 olduğunu bunun Ayvacık İlçesinde Ocak 2018  - 2024 arasında yüzde 1.958, Ezine’de ise yüzde 1.403 oranında değer kazanmasına karşılık bölgenin yatırımcılar tarafından hala ilgi gördüğünü  aktaran Nail Güler, Kuzey Ege’nin yatırım için doğru bir lokasyon olduğunun altını çizdi. Geçmiş dönemlerde Mayıs ve Eylül aylarında nüfusun yazlıklardan ve bölgeye tatil için gelenlerden dolayı arttığını vurgulayan Nail Güler: “Mayıs ayı itibarıyla bölgede artan nüfus Eylül ayında okulların açılmasıyla birlikte azalıyordu. Son 5 yıldır gelişen ulaşım, eğitim ve sağlık imkanları etkisiyle geri dönüşlerin geçmişe oranla azaldığını, Çanakkale’nin doğal yapısı ve ruhundan etkilenerek burada 12 ay yaşamak için sadece emeklilerin değil çocuklu ailelerin de ilgi gösterdiğini büyük bir memnuniyetle gözlemliyoruz. Bizde Çanakkalemizin doğal varlık ve güzellikleri korunarak gelişmesi, sosyal imkanların da arttırılmasına yönelik tüm beklentileri karşılayacak işlere imza atmaya devam edeceğiz” dedi.

Editör: Sude Yılmaz