TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, "23 Nisan 1920, sadece bir tarih olmanın ötesinde, bize bir mücadele ruhu miras bırakan, tarihimizin onurlu sayfalarından biridir." şeklinde konuştu.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Meclis bahçesinde gerçekleştirilen "23 Nisan Ulusal Egemenlik Temalı Yarışmaların Ödül Töreni"nde yaptığı konuşmada, Meclis'in milli iradenin odak noktası, demokrasinin kalbi olduğunu ifade etti. TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Meclis bahçesinde gerçekleştirilen "23 Nisan Ulusal Egemenlik Temalı Yarışmaların Ödül Töreni"nde yaptığı konuşmada, Meclis'in milli iradenin odak noktası, demokrasinin kalbi olduğunu ifade etti.

Kurtulms

Kurtulmuş, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin, yıkılmış, işgal altında olan bir ülkede, Milli Mücadele ruhuyla bir araya gelerek yeni bir devletin öncüsü olduğunu ifade ederek, "Devlet henüz kurulmamışken, Milli Mücadele'yi başlatan ve devletin kurulmasını sağlayan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilk liderleri olan Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin öncülerini minnetle anıyoruz." dedi.

Milli Mücadele'nin kararlılık gerektirdiğini vurgulayan Kurtulmuş, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin, devletin kuruluşunu sağlayarak büyük bir zafer elde ettiğini belirtti. Bu tarihin sadece bir tarih olmanın ötesinde, mücadele ruhunun da miras bırakıldığı bir sayfa olduğunu ifade etti. Çocuk Bayramı'nın da bu mücadele ruhunun gelecek nesillere miras bırakılması için önemli olduğunu dile getirdi. Kurtulmuş, çocukların güçlü bir Türkiye'nin kurulmasına katkı sağlaması için onlara destek olunması ve yol gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Milli Egemenlik Bayramı ve Çocuk Bayramı'nın geleceğe hazırlanmanın bir aracı olduğunu belirtti.

Yeşilay'ın yeni Genel Başkanı Doç. Dr. Mehmet Dinç oldu Yeşilay'ın yeni Genel Başkanı Doç. Dr. Mehmet Dinç oldu

03 2024 09 Nisan 05 A A 34340100

Kurtulmuş, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'teki depremlerin etkisiyle TBMM'nin açılışının güçlü kutlanamadığını ve aynı şekilde Cumhuriyet’in 100. yılı olan 29 Ekim törenlerinde de depremin ülkenin dört bir yanındaki hüznü hissedildiğini ifade etti. Bu yıl ise Milli Egemenlik Haftası çerçevesinde 23 Nisan'ı güçlü kutlamayı amaçladıklarını belirttiğinde, bakanlıklar ve kurumlarla işbirliği içinde çeşitli programlar düzenlendiğini açıkladı.

Ayrıca, resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarının gençlerin kültür ve sanat alanındaki ilgilerini, TÜBİTAK'ın etkinliklerinin gençlerin bilim hayatına ilişkin azimlerini, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın yarışmalarının ise gençlerin spor alanlarındaki güçlerini ortaya koyduğunu ifade etti. Kurtulmuş, düzenlenen etkinliklerde emeği geçen bakanlıklara ve kurumlara teşekkür ederken, daha fazla katılım ve geleneksel hale getirilmesi temennisinde bulundu.

Tekin

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğrencilerin, Cumhuriyet'in ve milli egemenliğin Atatürk tarafından emanet edildiğini belirterek, Türkiye'nin geleceğini korumak ve kendilerini yetiştirmek için çaba harcadıklarını vurguladı.

Öğrencileri yetiştiren öğretmenlere teşekkür eden Tekin, milli egemenliğin bir emanet olduğunu ve Atatürk'ün, şehitlerin gelecek nesillere sahip çıkılmasını istediğini ifade etti. Bakan Tekin, öğrencilere verdikleri destekten bahsederek, vatanseverlik, hukuk devleti, Cumhuriyet ve demokrasi gibi kavramlara sahip çıkacak bir nesil yetiştirmek için çaba sarf ettiklerini dile getirdi. Ayrıca, mücadeleye destek vermek üzere herkese davetlerini yineledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Ahmet Yozgatlıgil, çocukların Türkiye'nin geleceği olduğunu vurgulayarak, uzay temalı Bilim Şenliği'nin çocuklara uzay teknolojileri ve bilimleri alanında yeni ufuklar açmak için düzenlendiğini ifade etti. Türkiye'nin milli altyapısı ve yetişmiş insan kaynağıyla uzayda var olduğunu belirten Yozgatlıgil, Türkiye'nin uzaydaki hak ve menfaatlerini koruduklarını söyledi.

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Safa Koçoğlu ise Meclis'in ulusal egemenliğin ve bağımsızlığın timsali olduğunu belirterek, çocukların mutluluğunun ve başarısının Türkiye'nin geleceğinin parlak olmasını sağlayacağına dikkat çekti. Koçoğlu, çocuklar için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini ve 23 Nisan TBMM Kupası spor etkinlikleri düzenlediklerini aktardı. Bu etkinlikler kapsamında 9-17 yaş aralığında 994 kız ve erkek sporcunun 137 kulüp, 208 antrenör, 116 müsabaka hakemi ve 70 personelin katılımıyla 8 branşta yarışmalar düzenlediklerini belirtti.

Konuşmaların ardından TBMM Başkanı Kurtulmuş, milletvekilleri, bakan yardımcıları ve TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerini takdim etti.