Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Filistinli mevkidaşı Muhammed El-Amur ile bir araya geldi Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Filistinli mevkidaşı Muhammed El-Amur ile bir araya geldi

Yeni haftanın ilk gününde lider kripto para Bitcoin 69.439 dolar, Ethereum ise 3,670 dolar seviyesinde işlem görüyor. Kripto para piyasasının toplam değeri 2,46 trilyon dolar. Bitcoin'in piyasa değeri 1,36 trilyon dolar, Ethereum'un piyasa değeri 441 milyar dolar. 7 Haziran Cuma günü Bitcoin Spot ETF’lere 131 milyon dolarlık giriş gerçekleşti. CoinTR Araştırma Departmanı tarafından hazırlanan bültende kripto para sektöründeki gelişmelere yer veriliyor.

Analistler, mevcut Bitcoin boğa piyasası döngüsünün 2024'ün dördüncü çeyreğinde zirve yapabileceğini öngörüyor.

The Block'ta yayınlanan ve Bitfinex analistlerinin hazırladığı rapora dayandırılarak hazırlanan haberde analistler: "Bitcoin'in yeni tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) genellikle yarılanmadan birkaç ay sonra ulaştığı görülüyor. Bu nedenle pazarın zirvesinin 2024'ün dördüncü çeyreğinde gerçekleşebileceğini tahmin ediyoruz." açıklamaları yer alıyor. Yine aynı raporda analistlerin, "Piyasa değeri ile gerçekleşen değer (MVRV) oranı gibi anahtar metrikler, önemli ölçüde gerçekleşmemiş kârı gösteriyor. Mevcut MVRV değeri yaklaşık 2.56 olup, tarihsel olarak Bitcoin pazar zirveleri MVRV oranı 3.2'yi aştığında gerçekleşir." öngörüleri de yer alıyor. Analistler, bu döngüde Bitcoin'in en az 120 bine ulaşabileceğini öngörüyor. "Zincir üstü göstergeler ve tarihsel kalıplara dayanarak, Bitcoin'in bu döngüde en az 120 bine ulaşması bekleniyor." dediler. Ayrıca, bu döngüde Bitcoin'in çok daha yüksek bir değere ulaşabileceğini öngören birçok fiyat hedefi olduğunu, ancak bu hedeflerin bir kısmının abartılı olduğunu belirterek, "Kripto varlıklara yatırım, Bitcoin'den uzaklaşıp, yakında çıkacak olan Ether ETF'leri ve diğer altcoinler araçlara yayılarak genişleyebilir." diye de eklediler. 

Donald Trump, 2024 başkanlık kampanyası kapsamında bağış toplama etkinliğinde "Kripto Başkan" olmak istediğini açıklayarak 12 milyon dolar topladı.

Reuters'ın yayınladığı habere göre, Trump bu açıklamayı San Francisco'da düzenlenen bir bağış toplama etkinliğinde yaptı ve kampanyası için 12 milyon dolar topladı. Trump, kripto paralara desteğini yinelerken, Demokrat Parti'nin sıkı düzenlemelerle kripto endüstrisine karşı olduğunu belirtti. Bu açıklama, mevcut Başkan Joe Biden'ın, kripto varlıklarını saklayan kurumların bu varlıkları bilançosunda borç olarak kaydetmesini gerektiren bir kararı veto etmesinin ardından geldi. Trump, yaptığı bir paylaşımda, ABD'nin kripto endüstrisinde lider olması gerektiğini ve bu alanda ikinci bir yerin olmadığını vurguladı. Ayrıca, kripto para şirketlerine ve bu gelişen endüstriye çok olumlu ve açık fikirli olduğunu belirtti.

Base'in TVL'si, OP Mainnet'i geçtikten sadece birkaç gün sonra 8 milyar dolara yükseldi.

Ethereum layer-2 ağı Base'in kilitli toplam değeri (TVL) 8 milyar doları aşarak Optimism’in OP Mainnet’ini geçti. L2Beat verilerine göre, 10 Haziran itibarıyla Base’in TVL’si 8.05 milyar dolar. Bu değerin 2.14 milyar doları Ethereum üzerinde kilitli olup Base'de temsil edilen varlıklardan, 5.92 milyar doları ise yerel olarak mint edilmiş varlıklardan oluşuyor. Base, TVL açısından Arbitrum One’ın ardından ikinci büyük Ethereum scaler (ölçekleyici) konumunda. Base, Ağustos 2022'de piyasaya sürülmesinden yaklaşık yedi ay sonra 27 Şubat'ta TVL'de 1 milyar dolara ulaştı ve son 104 günde sekiz kat arttı. Ayrıca, son ayda saniye başına 30.36 işlem ile tüm Ethereum layer 2'leri arasında lider konumda. Base, son üç ayda zincir üstü kârlarını en yüksek seviyeye çıkararak Mart ayında 16.9 milyon dolarlık rekor bir gelir elde etti. Mayıs ayında bu kârlar %58.6 düşüşle 6.98 milyon dolara geriledi ancak yine de OP Mainnet'in önünde yer aldı. Varlık yöneticisi VanEck’e göre, Ethereum layer-2 ölçeklendirme ağlarının 2023 yılına kadar toplam 1 trilyon dolarlık bir piyasa değerine ulaşması bekleniyor.

 

Editör: Sude Yılmaz