İlk olarak 2003 yılında düzenlenmiş olan Konya Tarım Fuarı, Konya Ticaret Odası TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi'nde 5-9 Mart 2024 tarihleri arasında ziyaretçilere açılacak. 20 yıl boyunca 6 bin 891 firmanın katıldığı fuar, bugüne kadar 101 ülkeden 3 milyon 280 bin ziyaretçiyi ağırlamış ve sektörün önde gelen organizasyonlarından biri haline gelmiştir

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'dan "enflasyon" açıklaması Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'dan "enflasyon" açıklaması

Fuar merkezindeki hazırlıklar yoğun bir şekilde devam etmekte. 6 salonda tarımsal mekanizasyon, teknolojiler, traktörler, tarım makineleri yan sanayi ve çiftlik ile sera ekipmanları gibi pek çok alanda binlerce ürün sergilenecek.

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, her yıl büyüyen ve gelişen tarım fuarının önemine vurgu yaparak, sektör temsilcilerinin yoğun ilgisinden bahsetti. İlk fuarın 2 bin metrekarelik alanda düzenlendiğini ve 13 bin ziyaretçi aldığını belirten Öztürk, bugüne kadar fuarın büyük bir başarıya ulaştığını ifade etti. 2023 yılında 250 bin ziyaretçinin fuarı ziyaret ettiğini ve toplamda 3 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırladıklarını dile getirdi.

Öztürk, fuarların bölge ekonomisine önemli katkılar sağladığına dikkat çekerek, fuarın Konya ekonomisine tahmini olarak 1,5 milyar lira civarında katkı sağladığını belirtti. Ayrıca, Konya'nın Avrupa kıtasındaki en büyük üçüncü tarım fuarını düzenlediğini ve Türkiye'deki tarım makineleri sektörünün önemli bir kısmının üretiminin Konya'da gerçekleştiğini vurguladı. Bu fuarların katılımcı ve ziyaretçi sayısının artmasıyla birlikte ihracattaki etkinin de arttığına değindi.

Editör: Sude Yılmaz