Kauçuk sektörünün heyecanla beklediği fuar Kauçuk Avrasya Fuarı, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde kapılarını açtı. Fuar, 20 Nisan tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.


Sektöründe Avrasya’daki tek fuar olan Kauçuk Avrasya, ilk günden yurt içi ve yurt dışından yoğun bir ilgi gördü. Fuar, ikinci ve üçüncü günündeki panellerle de ziyaretçilere kauçuk sektöründe küresel mevzuatlara uyum, yerel koşullar ve sürdürülebilirlik konularında bilgi edinme fırsatı sunacak.

Düzenlenen fuarın açılış töreninde açıklamalarda bulunan Kauçuk Derneği Başkanı Özcan Doğu Kaya, “Kauçuk sektörü gerek kendisi gerek çarpan etkisi dediğimiz etrafındaki diğer sektörleri etkilemesiyle ülkemizin kalkınmasında çok büyük rol oynayan önemli bir sektördür. 2023’te 3.6 milyar dolarlık ihracata ulaşmış durumdayız ve burada tasnif dışı kauçuk ürünlerde ihracat birim fiyatımız kilogramında 6.6 dolar olarak gerçekleşmiştir. Türkiye ortalamasının 1 dolar seviyesinde olduğunu düşündüğümüz zaman kauçuk ürünlerinde 6.6 dolar ihracatımızın ne kadar yüksek katma değer olduğunun göstergesidir” dedi.

Fuar İzmir, ekim ayında 3 fuarı eşzamanlı olarak gerçekleştirecek Fuar İzmir, ekim ayında 3 fuarı eşzamanlı olarak gerçekleştirecek

Gerçekleşen fuara ev sahipliği yapan Tüyap Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “11.’sini gerçekleştirdiğimiz Kauçuk Fuarı’nda kendi konusunda tek olan ihtisas fuarıdır. Fuar, bir önceki fuara kıyasla büyüme gerçekleştirmiştir. Bu fuarın birden fazla sektöre de ihracat konusunda destek olacağını düşünmekteyiz. Kendi konusunda sektörün en önemli üreticilerinin bulunduğu fuarda, sekiz bin üzeri profesyonel ziyaretçi katılımı gerçekleşecektir. Katılımcı firmalar arasında Asya ülkeleri, Körfez ülkeleri, Kuzey Afrika ülkeleri bulunmaktadır. Fuarımızın ticari olarak gelişime katkı sunmasını temenni ederiz” dedi.

11.kez düzenlenen fuar, kauçuk mamullerinden hammaddelere, makinelerden laboratuvar teknolojilerine kadar sektörün tüm alanlarını kapsıyor. Gerçekleşen fuara katılım sağlayan ziyaretçiler, binlerce çeşit ürünü tek bir çatı altında inceleme ve sektördeki yenilikleri yerinde takip etme fırsatı bulacaklar.

Editör: Eslem Nur KARAMAN