İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ tarafından düzenlenen ve zeytin, zeytinyağını ana ürün grubu olarak bünyesinde barındıran 11. OLIVTECH - Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı, 23 - 25 Mayıs tarihlerinde Fuar İzmir'de düzenlendi. Fuar 18 bin ziyaretçiyi ağırladı.

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi'nin (UZZK) desteğiyle gerçekleştirilen fuarı, Türkiye'nin 33 şehrinden 6 bin 923 yerli ve Amerika Birleşik Devletleri'nden Belçika'ya, İtalya'dan Fas'a dünyanın dört yanındaki 57 ülkeden bin 624'ü yabancı olmak üzere 8 bin 547 kişi ziyaret etti.

Fuar İzmir, ekim ayında 3 fuarı eşzamanlı olarak gerçekleştirecek Fuar İzmir, ekim ayında 3 fuarı eşzamanlı olarak gerçekleştirecek

OLIVTECH Fuarı'nda; üretici, ithalatçı, distribütör, gıda sektörü firmaları, şişe ve ambalaj üreticileri ve makina üreticileri başta olmak üzere 11 ilden katılımcı yer aldı. Fuar kapsamında Avrupa'dan Orta Doğu'ya, Kuzey Afrika'dan Türk devletlerine kadar birçok ülkeden, toplam 210 profesyonel yabancı ziyaretçi de düzenlenen B2B programı ile katılımcılarla ticari görüşmeler yaptı. Sofralık zeytinden dolum tesislerine ve paslanmaz çelik depolara kadar birçok alanda dünyada söz sahibi olan makine üreticileri, fuarda birçok iş birliği anlaşmasına ve satışa imza attı. İlk iki gün yalnızca sektör profesyonellerine açıkken son gün halka da açılan fuarda; akademisyenler, uzmanlar, şefler, sanatçılar ve sektörün önde gelen isimlerinin katılımıyla birçok söyleşi de düzenlendi. Ziyaretçiler, tadım etkinliğinde zeytinyağı ile ilgili doğru bilgileri edinme fırsatı buldu.

Düzenlenen fuar ile eş zamanlı olarak gerçekleşen İzmir Kahve Fuarı - Kahve, Kahve Ekipmanları ve Sarf Malzemeleri Fuarı ile sektördeki konumunu pekiştirdi. Fuarın ilk iki günü yalnızca sektör profesyonellerine ayrıldı. Sektör temsilcileri hem yurt içi hem de yurt dışından iş bağlantıları kurarak yeni iş birliklerine imza attı. Fuar, ikinci yılında 42 ilden ve 27 ülkeden toplam 9 bin 365 kişi ziyaret etti. Profesyonel ziyaretçiler ve kahve severlerin fuara olan ilgisi, İzmir Kahve Fuarı'nın önemini bir kez daha ortaya koydu

Editör: Eslem Nur KARAMAN