Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Filistinli mevkidaşı Muhammed El-Amur ile bir araya geldi Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Filistinli mevkidaşı Muhammed El-Amur ile bir araya geldi

İsviçre Ulusal Bankası (SNB), Perşembe günü ana politika faizini 0,25 puan düşürerek %1,5'e indirme kararı aldı. Bu kararla birlikte, ulusal enflasyonun muhtemelen yakın gelecekte %2'nin altında kalacağı belirtildi. Reuters tarafından yapılan ankete katılan ekonomistler, SNB'nin faiz oranlarını %1,75 seviyesinde sabit tutmasını bekliyorlardı.

SNB'nin bu adımı, son birkaç ay içinde enflasyonun %2'nin altına geri dönmesi ve bu nedenle SNB'nin fiyat istikrarı hedefine ulaşma aralığında olmasının ardından geldi. Şubat ayında İsviçre'de enflasyon %1,2'ye kadar düşmeye devam etti.

SNB, ayrıca yıllık enflasyon tahminlerini de düşürdü. Banka, ortalama enflasyonun 2024'te %1,4'e, 2025'te %1,2'ye ve 2026'da ise %1,1'e ulaşacağını öngörüyor.

SNB'nin bu kararı, ekonomik büyümenin muhtemelen önümüzdeki çeyreklerde mütevazı kalacağı ve GSYİH'nın bu yıl yaklaşık %1 oranında artacağı açıklamasının ardından geldi. Banka, küresel ekonomideki belirsizliklerin ve jeopolitik gerilimlerin önemli riskler oluşturduğunu kabul etti.

SNB Başkanı Thomas Jordan, enflasyonist baskının azalması durumunda faizleri düşürmeye hazır olduklarını belirtti. Ancak, faiz oranlarındaki değişikliklere ilişkin gelecek kararların, enflasyon ve ekonomik koşullara bağlı olacağını söyledi.

SNB'nin faiz indirimi kararı, diğer gelişmiş ekonomilerin SNB'nin izlediği yolun bir benzerini takip edip etmeyecekleri konusunda spekülasyonlara yol açtı. Ancak Jordan, SNB'nin para politikası ile ilgili kararların fiyat istikrarına olan taahhütlerine dayandığını ve uluslararası ekonomideki genel iyileşmenin İsviçre için de olumlu bir gelişme olduğunu belirtti.

SNB'nin faiz oranındaki bu indirimi, İsviçre bankacılık sektörü için likiditenin önemini vurguladı. SNB'nin, acil durumlarda likidite sağlamak için bankalarla işbirliği içinde olduğu ifade edildi.

SNB'nin faiz indirimi, Norveç Merkez Bankası'nın faiz oranlarını sabit tutma kararından hemen önce geldi. Norveç Merkez Bankası Müdürü Ida Wolden Bache, faiz oranlarının sonbaharda muhtemelen indirileceğini belirtti.

Editör: Sude Yılmaz