200 bin kişi Rams Müzik Festivali By Mr DossoDossi'de buluştu 200 bin kişi Rams Müzik Festivali By Mr DossoDossi'de buluştu

İstanbul'da bu hafta birbirinden farklı etkinlikler düzenlenecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, 9-19 Mayıs'ta gerçekleşecek "38. Genç Günler Festivali"nde, sahnelerini genç sanatçılara ve sanatçı adaylarına açacak. Programa alınan projeler, 10 gün boyunca Şehir Tiyatroları sahnelerinde, İstanbul seyircisiyle ücretsiz buluşacak.

Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye konan, "II Mehmet" (Maometto II) eseri, 2 ve 4 Mayıs'ta sahnelenecek. Yönetmen Selçuk Aydemir'in kaleme aldığı "Şaşırt Beni" adlı tiyatro oyunu, AKM Tiyatro Salonu'nda 2 Mayıs'ta seyirciyle buluşacak. Pelin Karahan, Çağdaş Onur Öztürk ve Murat Akkoyunlu'nun rol aldığı oyun, karanlık tarafa geçmek isteyen bir karakterin komik maceralarını işliyor.

İstanbul Sinema Müzesi'nde, 86 yaşındaki usta ressam Devrim Erbil'in, daha önce sergilenmeyen eserleri sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Farklı sanatçıların da eserleriyle destek verdiği "Inspirations" adlı karma sergi, 30 Haziran'a ziyaret edilebilecek. Macar Kültür Merkezi ile Macaristan Ulusal Film Enstitüsünün hazırladığı ve Macar sinemasının 120 yılına ışık tutan "Geniş Açı" sergisi, Macar Kültür Merkezi'nde bugün sinemaseverlerle buluşacak.

İstanbul Dijital Sanat Festivali bu hafta başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle, Mezo Dijital tarafından hayata geçirilen festival, dijital sanatlar alanında yurt içinden ve yurt dışından önemli isimleri sanatseverlerle buluşturacak. Türkiye'nin uluslararası ilk ve tek dijital sanat festivali, 5 Mayıs'a kadar çocuk ve gençlik atölyelerine, panellere, görsel ve işitsel performanslara ev sahipliği yapacak.