Aleks Metal Rafinery, şehir rafineciliği ile yastık alındaki altın varlığını ekonomiye kazandırmayı planlıyor Aleks Metal Rafinery, şehir rafineciliği ile yastık alındaki altın varlığını ekonomiye kazandırmayı planlıyor

Golden Global Yatırım Bankası, İslam Kalkınma Bankası Grubu'ndan 20 milyon ABD Doları finansman almak için niyet mektubu imzaladı. Bu anlaşma kapsamında sağlanacak olan finansman, Türkiye'deki çeşitli özel sektör projelerinin desteklenmesi için kullanılacak. Finansmanın, ICD'nin kurumsal onayları ve kabul edilebilirlik tespiti sonrasında esas sözleşme ile tahsis edilmesi planlanıyor.

ICD İcra Kurulu Başkan Vekili Eng. Hani Salem Sonbol ve Golden Global Yatırım Bankası Genel Müdür Vekili Metin Akdoğan'ın katılımıyla Riyad'da gerçekleşen imza töreninde, bu iş birliğinin önemi vurgulandı. Akdoğan, IsDB Grubu'nun önde gelen bir kuruluşu olan ICD ile imzalanan niyet mektubunun, bankanın güvenilirliğinin ve sektördeki itibarının güçlü bir göstergesi olduğunu ifade etti. Ayrıca, bu iş birliğinin Türkiye'deki özel sektöre olan taahhüdünü ve ülkenin kalkınmasına katkıda bulunma isteğini ortaya koyduğunu belirtti.

Golden Global Yatırım Bankası, Türk ekonomisine sağladığı katkının yanı sıra uluslararası piyasalarda yeni kurumsal yatırımcılarla ilişki kurmayı ve yatırımcı tabanını genişletmeyi hedefliyor. Bu kapsamda, toplam 200 milyon ABD Doları olan "Sukuk İhraç Programı" çerçevesinde 30 milyon Euro tutarında ilk uluslararası Sukuk ihracını başarıyla gerçekleştirdi. Ayrıca, Golden Global Yatırım Bankası'nın kredi notu, Türk sermayeli uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating tarafından A- (tr) seviyesine yükseltildi ve yüksek düzeyde yatırım yapılabilir kategorisinde değerlendirildi.