Son günlerde döviz kuru dalgalanmaları ve ihracat pazarlarında yaşanan kayıplar, sanayicilerin çözümü inovatif ürünler geliştirmekte ve yeni pazarlara açılmakta buldukları şeklinde gündemde. DOSABSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Çevikel, döviz piyasasına müdahale edilmemesi gerektiğini vurgulayarak, "Son birkaç yıldır yükselen maliyetler, son aylarda düşüşe geçti. Kura müdahale edilmemeli. İhracatını artırmak isteyen birçok firma Amerika pazarına açılmaya başladı" şeklinde konuştu.

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (DOSABSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Çevikel, döviz piyasasına müdahale gereksiz olduğunu ve serbest piyasa koşullarının her zaman tercih edilmesi gerektiğini ifade etti. Çevikel, "Herhangi bir müdahalenin yapılmaması her zaman için daha doğrudur. Serbest piyasa koşulları her zaman daha iyidir," şeklinde konuştu.

Çevikel, Türkiye’nin Avrupa ve Amerika pazarlarına açılma sürecinde olduğunu ve bu genişlemenin, yerel sanayicilerin ve iş insanlarının global rekabette daha güçlü bir konuma gelmesini sağladığını dile getirdi. “Birçok firma Amerika pazarına açılmaya başladı, rekabetin az olduğu bir Pazar burası” diyerek, DOSABSİAD bölgesinin ihracatının yaklaşık 5 milyar doları aştığını ve Türk ihracatçılarının kaliteli ürünler ürettiğini ve dünya üzerinde ulaşmadığı pazar hemen hemen olmadığını söyledi.

Borsa güne yükselişle başladı Borsa güne yükselişle başladı

Maliyet artışlarının son birkaç ayda değil, son birkaç yıldır devam ettiğini vurgulayan Çevikel, “Sanayicilerin ve ihracatçıların rekabetin daha az olduğu pazarlarda kur baskısından dolayı zorlandığını belirten Çevikel, “O yüzden son birkaç yıldır burada bir artış söz konusu. Dolayısıyla daha inovatif ürünlere ve Ar-Ge ağırlıklı çalışmalara yöneldik,” diye ekledi.

Enflasyonun son çeyrekte düşmesi bekleniyor

Küresel ekonomik kriz ve kurdan kaynaklanan sıkıntılar hakkında da konuşan Çevikel, “Neticede küresel bir kriz söz konusu. Son dönemde işçilik maliyetlerinin ve hammadde maliyetlerinin artması, kurdan kaynaklanan birtakım sıkıntılar yaşandı ama bunun son çeyrekte düşeceğini daha önce belirtmiştik. Haziran gibi de baz etkisi ile düşmesi bekleniyor” şeklinde konuştu.

Çevikel son olarak, Türkiye’nin markalaşma çalışmalarına hız vermesi gerektiğini ve bu sayede ekonominin önümüzdeki yıllarda düzeleceğine inandığını ifade etti. “Türkiye, markalaşma çalışmalarına acil olarak ağırlık vermelidir. Çünkü bundan sonra, daha önce de dediğimiz gibi, Türkiye büyük harikaların tedarikçisi olma konumundan çıkmıştır,” dedi ve ekledi: “Dolayısıyla çok hızlı bir şekilde markalaşma çalışmalarına ağırlık verilerek, durum bir şekilde önümüzdeki yıllar içerisinde düzelecektir.”

Editör: Sude Yılmaz