Ticaret Bakanı Bolat, geçen yılın işsizlik rakamlarını değerlendirerek hükümetin başarıyla yürüttüğü yapısal reformların işsizlik oranını düşürdüğünü belirtti. Bolat, Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı 2023 işsizlik rakamlarına göre işsizlik oranının yüzde 9,4 ile son 10 yılın en düşük seviyesine gerilediğini açıkladı.

Bolat, 2013 yılında işsizlik oranının yüzde 8,9, 2014'te yüzde 9,9 ve 2022'de yüzde 10,4 olduğunu hatırlatarak, bu rakamlara kıyasla geçen yıl elde edilen başarılı sonuçları vurguladı.

Bitcoin fiyatı siyasi gelişmelerden etkilenerek düşüş yaşadı Bitcoin fiyatı siyasi gelişmelerden etkilenerek düşüş yaşadı

Geçen yıl toplam istihdam edilenlerin sayısının 880 bin kişi artarak 31 milyon 632 bine ulaştığını belirten Bolat, "Türkiye ekonomisinde 2005 yılına göre 12 milyon 275 bin kişilik yeni istihdam meydana gelmiştir. Yıllar içerisinde işsizlik oranının azalması noktasındaki olumlu ivme 2023 yılında da devam etti. İstihdam oranımız bir önceki yıla göre 0,8 puan artarak yüzde 48,3 olarak gerçekleşti. 2005 yılından 2023 yılına gelindiğinde ise istihdam oranı 8,3 puan yükseldi." dedi.

Bolat, tarım, sanayi, inşaat ve hizmetler sektörlerindeki istihdam dağılımına da değindi. Özellikle sanayi alanındaki atılımların istihdama önemli katkılar sağladığını belirterek, bu sektörlerdeki istihdam oranlarının olumlu yönde arttığını kaydetti.

İş gücüne katılma oranındaki artışın da dikkat çekici olduğunu vurgulayan Bolat, kadınların iş gücüne katılımının artış gösterdiğini ve bu konuda hükümetin önemli adımlar attığını ifade etti.

Son olarak, hükümetin başarıyla yürüttüğü yapısal reformlar ve Orta Vadeli Programın işsizlik oranının gerilemesinde etkili olduğunu belirten Bolat, önümüzdeki dönemde atılacak adımlarla üretimin artacağını ve bu sayede işsizlik sorununun büyük ölçüde azaltılacağını söyledi. Bolat, hedeflerine ulaşmak için çalışmaların kararlılıkla sürdürüleceğini ifade etti.