Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Fikret Kileci, son yıllarda küresel ve bölgesel çalkantılara rağmen ihracat politikalarında sürekli büyümeyi hedeflediklerini belirterek, riskleri fırsata dönüştürme yeteneklerinin önemine vurgu yaptı. Mart ayı dış ticaret rakamlarını kamuoyuyla paylaşan Kileci, bölgenin Mart ayı ihracatının 973,9 milyon dolar olduğunu, Gaziantep'in ise 850,4 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirdiğini ifade etti. Kileci, Gaziantep'in Mart ayında en çok ihracat yapan altıncı il olduğunu belirtirken, yılın ilk çeyreğinde bölge ihracatının 2,9 milyar dolar, Gaziantep'in ise 2,5 milyar dolar olduğunu aktardı.

Bölgeden 187 ülkeye ihracat yapıldığını ve en çok Irak, ABD, Suriye, Suudi Arabistan, Birleşik Krallık, Almanya, İtalya, Libya ve İsrail'e ihracat yapıldığını söyledi. Kileci, sürdürülebilir üretim ve ekonominin önemine dikkat çekerek, gelecek dönem politikalarında Avrupa Yeşil Mutabakatı gibi çevresel anlaşmaları göz önünde bulunduracaklarını belirtti.

ÇCSİB, ihracatın şampiyonlarını ödüllendirecek ÇCSİB, ihracatın şampiyonlarını ödüllendirecek

Kileci'nin açıklamalarının devamında, Mart ayı boyunca Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri'nin faaliyetlerine değindi. Bu kapsamda, birliklerin faaliyetlerini hızlandırdığını ve çeşitli etkinlikler düzenlediğini ifade etti. Özellikle, Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği'nin Texhibition Fuarı'nı ziyaret ettiğini ve Tekstil Startup Challenge yarışmasına katıldığını belirtti. Ayrıca, Hububat Birliği'nin Foodex Japan 2024 fuarında yer aldığını ve Halı İhracatçıları Birliği'nin Hindistan Sektörel Ticaret Heyeti'ne ev sahipliği yaptığını dile getirdi. İhracata yönelik devlet destekleri konusunda yapılan toplantılara da değinen Kileci, firmalardan gelen öneriler doğrultusunda destek süreçlerinin iyileştirilmesi hususunda çalışmaların yapıldığını aktardı. Son olarak, TİM ile birlikte gerçekleştirilen "Bölgesel Sürdürülebilir İhracat Seferberliği Eğitim Programı" ile Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın getirilerini üyelere aktardıklarını ve çalışmalarının hız kesmeden devam edeceğini vurguladı.

Editör: Sude Yılmaz