Johnson & Johnson, Pazartesi günü Nvidia ile işbirliği yaparak cerrahi için yeni yapay zeka uygulamaları geliştireceklerini duyurdu. Nvidia'nın sağlık hizmetlerinden sorumlu başkan yardımcısı Kimberly Powell, J&J'nin MedTech birimi ile birlikte, ameliyat öncesinden ameliyat sonrasına kadar cihazlar ve platformlara yapay zekayı entegre etmeyi planladıklarını belirtti.

Bu işbirliği kapsamında, cerrahların ihtiyaç duydukları tüm bilgilere erişmelerini sağlamak için yapay zeka kullanılacak. Özellikle, cerrahi videoların analiz edilmesi ve prosedürlerden sonra gereken dokümantasyonun otomatikleştirilmesi gibi süreçlerde yapay zekanın entegre edilmesi hedefleniyor.

Powell, bu yeni teknolojinin cerrahlara daha fazla veriye erişim imkanı sağlayacağını belirtirken, J&J'nin MedTech biriminin kalp yetmezliği, böbrek hastalığı ve felç gibi durumlara yönelik araçlar ve çözümler ürettiğini ve Nvidia'nın tıbbi cihazlar ve görüntüleme alanında uzun yıllardır çalıştığını vurguladı.

Mustafa Gültepe, ''Ocak-Mart dönemindeki ihracatta 63,7 milyar dolarla tüm zamanların ilk çeyrek rekorunu kırdık'' Mustafa Gültepe, ''Ocak-Mart dönemindeki ihracatta 63,7 milyar dolarla tüm zamanların ilk çeyrek rekorunu kırdık''

J&J MedTech başkan yardımcısı Shan Jegatheeswaran, cerrahi videoların değerinin altını çizerek, bir dakikalık bir cerrahi videosunun kabaca 25 CT taramasına eşdeğer olduğunu belirtti. Bu nedenle, bu videoların analiz edilmesi ve gereken bilgilerin sağlanması için güçlü bir bilgi işlem altyapısına ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Uzun vadede, bu teknolojinin gerçek zamanlı karar destek sağlamak için kullanılabileceği ve cerrahi videoların daha erişilebilir hale gelmesinin cerrahlara daha fazla özgürlük sağlayabileceği ifade edildi.

Powell, işbirliğinin henüz erken aşamalarda olduğunu ve birçok uygulamada ince ayar yapılması gerektiğini belirtirken, bu teknolojinin tanısal olmayan kullanım durumlarında cerrahlara zaman kazandırabileceğini ve hemen bir fark yaratabileceğini söyledi.