Brent petrolün varil fiyatı, Orta Doğu'daki gerilimler ve Rusya-Ukrayna Savaşı'na ilişkin artan arz endişeleri nedeniyle yılın ilk çeyreğinde %12,91 oranında yükseldi.

Yılın başında 76,86 dolar olan Brent petrolün varil fiyatı, ocak ayında %4,6 artarak 80,42 dolara yükseldi. Şubat ayında ise %1,65 artışla 81,75 dolara çıktı.

Mart ayında fiyatlar, Kasım 2023'ten beri en yüksek seviye olan 87,1 dolara kadar yükseldi ve ayın tamamında %6,16 artarak 86,79 dolara ulaştı.

Bu durum, Brent petrolün varilinin yılın ilk üç ayında %12,91 oranında değer kazandığını gösteriyor. Aynı dönemde Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı da %15,87 oranında arttı.

Rusya'nın petrol ürünlerini rafine ederek ihraç etme kapasitesi azalabilir.

ABD merkezli enerji enformasyon şirketi Energy Intelligence Group'un Petrol Piyasaları Ekonomisti Julien Mathonniere, Ukrayna'nın insansız hava araçlarının Rusya'daki petrol rafinerilerini hedef almasının ardından bazı rafinerilerin kısmen üretimi durdurmak zorunda kaldığını ve bu durumun Rusya'nın rafine petrol ürünü ihraç etme kapasitesini azaltabileceğini söyledi.

Borsa haftaya değer kaybı ile başladı! Borsa haftaya değer kaybı ile başladı!

Mathonniere, Rusya'nın hala küresel arzın yaklaşık yüzde 8'ini oluşturduğunu ve bu durumun küresel rafine petrol ürünü pazarında sıkışıklığa neden olabileceğini belirtti.

Rusya'nın petrol rafinerilerinin tam kapasiteyle çalışmaya başlaması beklenene kadar ülkenin daha az petrol işleyeceğini ve piyasaya sürülmeyi bekleyen daha fazla ham petrol olacağını ifade etti. Ayrıca, Rusya'nın daha fazla ham petrol ihracatına karar vermesi halinde OPEC+ grubuna taahhüt ettiği üretim ve ihracat kotalarını ihlal etmiş olacağını ve bu durumun Suudi Arabistan'ı endişelendireceğini belirtti.

Öte yandan, ABD'li yatırım bankası J.P. Morgan'ın analistleri, Rusya'nın ikinci çeyrekte petrol üretimini daha fazla azaltma kararı alması durumunda Brent petrol fiyatlarının bu yıl 100 doları test edebileceğini öngörüyor.