Şehirler arası hizmet sunan otobüs firmalarının Ramazan Bayramı tatili boyunca düzenleyecekleri ek seferler için izin süreci yarın başlayacak ve 16 Nisan'da sona erecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü, Ramazan Bayramı tatili süresince yapılacak ek seferlere ilişkin düzenlemeleri belirledi.

Orta Doğu'daki gerilimler petrol fiyatlarını yükseltti Orta Doğu'daki gerilimler petrol fiyatlarını yükseltti

Bayram tatili süresince yoğun yolcu talebinin beklenmesi ve mevcut tarifeli otobüslerin kapasitelerinin yetersiz kalacağı öngörüsüyle, şehirler arası sefer yapan otobüs firmalarına ek sefer düzenleme izni verildi.

Ek sefer izni yarın başlayacak olup, B1 ve D1 yetki belgesine sahip firmalar, belirlenen tarih aralığında B2 ve D2 yetki belgesine sahip araçlarını kullanabilecek.

Bu düzenleme ile olası mağduriyetlerin önüne geçilmesi ve kara yolu ulaşımında aksamaların engellenmesi hedefleniyor. Ayrıca, firmaların belirlenen kurallara uyması ve taşımacılık faaliyetlerinin denetim altında tutulması sağlanacak.

Düzenlemenin ayrıntıları arasında, tarifeli yolcu taşımacılığı hat listesinin dışına çıkılmaması, ücret tarifelerine uyulması, sorumlulukların üstlenilmesi ve Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi'ne bildirimde bulunulması bulunuyor.

B2 ve D2 yetki belgeleri, sırasıyla uluslararası ve yurt içi tarifesiz otobüs seferlerine çıkan firmalara verilmektedir.