Türkiye’nin milli ve özgün SİHA sistemlerini geliştiren ve Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayan Baykar, 2023 yılında ödediği vergiler ve bağışlarla Türkiye’ye 12,2 milyar TL’lik katkı sağladı.

Dünyanın en büyük SİHA üreticisi olan ve ihracata büyük katkı sağlayan Baykar, toplumsal ve insani yardım faaliyetlerine devam ediyor.

Baykar, 2023 yılında ödediği vergiler ve yaptığı bağışlarla Türkiye'ye 12,2 milyar TL'lik doğrudan katkı sağladı. Dünya çapında 34 ülkeye SİHA ihracatı gerçekleştirerek dünyanın en büyük ihracatçı firması olan Baykar, ihracat kaynaklı elde ettiği gelirlerden 2023 yılında toplamda 6,4 milyar lira vergi ödedi.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın son açıklamasına göre, Baykar'ın Başkanı Selçuk Bayraktar ve Genel Müdürü Haluk Bayraktar, 2021 ve 2022'de vergi rekortmenleri listesinde ilk iki sırada yer aldı. 2023'te ise toplam 800 milyon lira gelir vergisi ödediler.

Ekonomiye olan katkılarının yanı sıra toplumsal ve sosyal konularda da yardımları ile göz önüne çıkan Baykar, 6 Şubat 2023 merkezli deprem felaketi sonrasında bölgeye yardımlarını gönderdi. 2 bin kişilik konteyner kent kurdu. Birçok noktada açtığı aşevleriyle depremzede vatandaşlara hizmet verdi. Bunun yanında Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş’ta depremzede vatandaşlarımıza teslim edilmek üzere Baykar tarafından inşa edilen 1012 kalıcı konut projesi de hızla devam ediyor.

Ömer Bolat, "Cezayir ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi tarihi bir rekor ile 6,3 milyar dolara ulaştı" Ömer Bolat, "Cezayir ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi tarihi bir rekor ile 6,3 milyar dolara ulaştı"

Zulüm gören Filistin halkı unutulmadı!

Kurum aynı zamanda Gazze’de yaşanan soykırımda zulüm altında var olma mücadelesi veren Filistin halkına toplam 5 milyar TL’lik bağış yaptı.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından 2023’te de sektörün ihracat şampiyonu olduğu açıklanan Baykar, geçen yıl 1.8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Son yıllarda gelirlerinin yüzde 90’ından fazlasını ihracattan elde eden Baykar, 2023’te savunma ve havacılık sektöründeki ihracatın 3’te 1’ini tek başına yaptı.

Editör: Eslem Nur KARAMAN