Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İnsan Hakları Eylem Planı ve Yargı Reformu Strateji Belgesi'ni 2028'e kadar yol haritasını belirlemek amacıyla tamamlamak üzere olduklarını ifade etti. Bu belgelerin tamamlandıktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman ile görüşme sağladı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman ile görüşme sağladı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Ankara 2 No'lu Barosu'nun "Değişen Dünyada Avukatlık Vizyonu" sempozyumuna katıldı. Türkiye'de avukatlık mesleğinin geleceğinin tartışılması gerektiğini belirterek, geçmişte baroların mesleki sorunlardan ziyade farklı konulara odaklandığını ve ideolojik çalışmalarda bulunduğunu ifade etti.

Adaletin, haklıya hakkını vermek olduğunu vurgulayan Tunç, bu amaçla hukuk devletinin önemine dikkat çekti.

Yargının bağımsız ve tarafsız olmasının önemine değinen Tunç, avukatların hukuk devletinin güçlendirilmesinde önemli bir rol oynadığını belirtti.

Avukatların, hak arama hürriyetinin ve insan haklarının korunmasının teminatı olduğunu vurguladı.

Tunç ayrıca, avukatlık mesleğinin kalitesinin artırılması için yapılan çalışmalara değinerek, hukuk fakültelerine girişteki puanların yükseltilmesi ve akademisyen kadrolarının güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Avukatlık Kanunu'nun yenilenmesi gerektiğini belirten Tunç, bu konuda çalışmaların devam ettiğini ve taslağın tüm baroların katkıları alınarak tartışılmaya açılacağını ifade etti.

Editör: Çağla Begüm Kılıç