HAVELSAN, Romanya'nın Karadeniz kıyılarında güvenlik çözümleri sunacak HAVELSAN, Romanya'nın Karadeniz kıyılarında güvenlik çözümleri sunacak

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ramazan Bayramı tatili için seyahat edecek olanlara uyarılarda bulundu. Yerlikaya, "Lütfen trafik kurallarına tam olarak uyalım, aşırı hız yapmaktan kaçınalım. Otomobillerde ve otobüslerde emniyet kemeri takmayı asla ihmal etmeyelim." şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yayınladığı videoda, yarın başlayacak olan 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinin binlerce vatandaş için aileleriyle buluşma fırsatı olduğunu belirtti. Yerlikaya, yolculuk yapacakların trafik kurallarına titizlikle uyması gerektiğini vurgulayarak, "Trafik kurallarına harfiyen uymalıyız, aşırı hız yapmamalıyız. Araçlarımızda ve otobüslerde emniyet kemeri takmayı unutmamalıyız." dedi.

Geçtiğimiz 5 yıl boyunca Ramazan Bayramı tatillerinde meydana gelen kazalarda 514 kişinin hayatını kaybettiğini, 26 bin 667 kişinin yaralandığını aktaran Yerlikaya, bayram süresince alınacak trafik tedbirlerine de değindi:

"Bayram boyunca trafik tedbirleri kapsamında, 46 bin 700'ü polis ve 18 bin 900'ü jandarma olmak üzere toplamda 65 bin 600 personel görev yapacak. Şehir içi, şehirlerarası yollar ve otoyollarda günlük 749 mobil radar aracı ve 24 saatlik elektronik denetleme sistemleriyle hız kontrolü yapılacak. Ayrıca, 30 helikopter ve 2 bin 460 saatlik dron kullanılarak trafik denetimi gerçekleştirilecek. Asayiş hizmetleri kapsamında ise 210 bin personel, 22 bin 800 asayiş ekibi, 2 bin 530 motosiklet, 417 dron ve 300 dedektör köpek görev alacak. Sevgili vatandaşlarımız, yola çıkmadan önce çocuklarımızı, annelerimizi, babalarımızı, eşlerimizi ve sevdiklerimizi üzmeyelim. Yolculuk, sevdiklerimize kavuşmak için yapılır, onlardan ayrılmak için değil. Hayatla yarışmamız gerektiğini unutmayalım. Ramazan Bayramı'mız mübarek olsun."

Ayrıca, bu bayramda alınan tedbirlerin önceki bayramlara göre yaklaşık olarak iki kat arttırıldığı, ekip sayısının da iki katına çıkarıldığı bilgisine ulaşıldı.

Editör: Çağla Begüm Kılıç