Avrupa Parlamentosu (AP), bozulan akıllı telefonlar, televizyonlar, çamaşır makineleri ve elektrik süpürgeleri gibi ürünlerin daha kolay ve uygun fiyatlı bir şekilde tamir edilmesini sağlayacak yeni kuralları onayladı.

Strazburg'da düzenlenen AP Genel Kurul oturumunda, arızalanan ürünlerin onarımını teşvik edecek yeni tamir hakkı kuralları, 584 "evet" oyuyla kabul edildi.

Bu yeni kurallar kapsamında, tüketiciler bozulan, kırılan veya kusurlu olan cihazlarını değiştirmek yerine tamire yönlendirilecekler. Böylece, tüketicilerin tamir hakkı güçlendirilecek ve bozuk ürünlerin onarımı kolaylaştırılacak. Onarım hizmetlerine erişimin daha kolay, hızlı ve uygun maliyetli hale getirilmesiyle birlikte, tüketicilerin değişim yerine tamir seçeneğine yönelmesi kolaylaştırılacak.

Yeni kurallar, AB hukukunda onarım gerekliliği olan bütün ürünler için geçerli olacak. Tüketiciler, akıllı telefon, televizyon, çamaşır makinesi ve elektrik süpürgesi üreticilerinden bozulan ürünlerin yenisiyle değiştirilmesi yerine onarılmasını talep edebilecekler.

Geleceğin Tasarımcıları UHKİB, BUÜ ve İMA İş Birliğiyle Yetişiyor Geleceğin Tasarımcıları UHKİB, BUÜ ve İMA İş Birliğiyle Yetişiyor

Garanti kapsamında onarılan ürünlerin yasal garanti süresi 1 yıl daha uzatılacak. Bu, tüketicileri değiştirme yerine onarıma teşvik edecek bir adım olarak değerlendiriliyor. Ayrıca, üreticilerin, teknik açıdan onarılabilen ürünleri yasal garanti süresinin sona ermesinden sonra da tamir etmesi gerekecek.

Tüketicilere onarım hizmetine ilişkin önemli verileri sağlayacak Avrupa bilgi sistemi de kurulacak.

Bu yeni tamir hakkı kuralları, üye ülkelerin onayının ardından AB'nin resmi gazetesinde yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Editör: Çağla Begüm Kılıç