Bloomberg tarafından çarşamba günü yayınlanan bir rapora göre, Apple geçen mali yılda Hindistan'da iPhone üretimine odaklandı ve 14 milyar dolarlık değerde cihaz üretti. Bu, şirketin Çin dışında üretimini artırma çabalarının devam ettiğini gösteriyor.

ABD ile Çin arasındaki ilişkilerin gerilmesiyle birlikte, Apple tedarik zincirini çeşitlendirmek için Vietnam ve Hindistan gibi ülkelerde üretimi genişletti. Bu, daha önce üretim için Çin'e ağırlık veren Apple için büyük bir değişikliği temsil ediyor.

Raporda, Apple'ın şu anda iPhone'larının yaklaşık olarak %14'ünü Hindistan'da ürettiği belirtiliyor, ki bu geçen yıl üretilen miktarın iki katına denk geliyor. Üretici Pegatron bu iPhone'ların yaklaşık olarak %17'sini üretirken, Foxconn ise yaklaşık olarak %67'sini üretti. Geri kalan kısmı ise Wistron üstlendi.

Türkiye'de yapay zeka firmalarının sayısı 1195'e yükseldi Türkiye'de yapay zeka firmalarının sayısı 1195'e yükseldi

Haziran 2023'te, Apple CEO'su Tim Cook ve diğer teknoloji yöneticileri Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile Beyaz Saray'da bir araya geldi. Cook, toplantının ardından Hindistan'ın "büyük bir fırsatı" temsil ettiğini ifade etti. Apple geçen yıl ülkedeki ilk perakende mağazalarını açtı.

Çin, hala Apple için önemli bir pazar olmaya devam ediyor ancak satışlar inişli çıkışlı bir seyir izliyor. Bir Counterpoint Araştırma raporu, Çin'deki iPhone satışlarının 2024'ün ilk altı haftasında %24 düştüğünü ortaya koydu. Firma, Apple'ın Huawei gibi diğer akıllı telefon satıcılarıyla önemli bir rekabet içinde olduğunu belirtti.

Apple, konuyla ilgili herhangi bir yorum yapmaktan kaçındı.

Editör: Sude Yılmaz