Dolar Cuma günü güçlendi, ancak ABD'de istihdamın beklenenden çok daha fazla artmasıyla, Fed'in bu yılki faiz indirimlerini erteleyebileceğine dair endişelerle haftalık kayıplara hazırlanıyor.

Çalışma Bakanlığı'nın Cuma günü açıkladığı istihdam raporuna göre, tarım dışı istihdam Mart ayında 303.000 iş arttı. Ekonomistlerin beklentileri 150.000 ila 250.000 arasında değişirken, bu rakamın üzerinde gerçekleşti.

Dolar endeksi, 104.690 seviyesine yükseldikten sonra %0,16 artarak 104,29 seviyesine ulaştı. ABD'deki hizmet sektöründeki beklenmedik yavaşlama, Fed'in faiz indirimleri konusundaki beklentileri destekledi ve dolar endeksi, beş ayın en yüksek seviyesinden iki haftanın en düşük seviyesine geriledi.

ABD faiz oranı vadeli işlemleri, istihdam raporunun ardından Haziran ayında faiz indirimi ihtimalini %54,5'e düşürdüğünü gösterdi.

Klarity FX'in direktörü Amo Sahota, faiz oranlarının düşmesi gerektiğine dair algının piyasaları rahatlattığını ancak bu indirimlerin ne kadar hızlı ve ne kadar derin olması gerektiği konusunda belirsizlik olduğunu belirtti.

Yatırımcılar, Fed'in bu yılki faiz indirimleri hakkındaki beklentilerle sarsılırken, ABD faiz vadeli işlemleri artık 2024'e kadar iki faiz indirimini fiyatlıyor.

TAİK Başkanı Murat Özyeğin New York'ta düzenlenen 14. Türkiye Yatırım Konferansı'nı değerlendirdi! TAİK Başkanı Murat Özyeğin New York'ta düzenlenen 14. Türkiye Yatırım Konferansı'nı değerlendirdi!

Jeffries'in küresel FX başkanı Brad Bechtel, bu durumun dolara destek olacağını söyledi.

Ancak, yüksek emtia fiyatları ve ekonomik güç, enflasyon tablosunu karmaşık hale getiriyor.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari'nin enflasyonun devam etmesi durumunda bu yıl faiz indirimlerinin gerekli olmayabileceği yönündeki yorumu, doların toparlanmasına neden oldu.

Dolar karşısında Japon yeni %0,2 düşüşle 151,63 seviyesine geriledi.

Eski üst düzey Japon para birimi yetkilisi Tatsuo Yamazaki, Japon yetkililerin para biriminin aşırı zayıflığına karşı baskı yapmaya devam edeceklerini ve belirli bir seviyenin altına düşmesi durumunda müdahale edebileceklerini belirtti.

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, hükümetin keskin düşüşlere karşı uygun önlemleri almak konusundaki kararlılığını yineledi.

Editör: Sude Yılmaz