Doha Film Enstitüsü (DFI) tarafından organize edilen 12. Uluslararası Ajyal Film Festivali, 16-23 Kasım tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak.

Disney+ ile 4 Mayıs Star Wars günü kutlamaları Disney+ ile 4 Mayıs Star Wars günü kutlamaları

DFI'nin açıklamasına göre, festivale başvurular 12 Mayıs ile 1 Eylül arasında alınacak.

Yapımlar "Uzun Metrajlı Film" ve "Kısa Metrajlı Film" kategorilerinde yarışacak. Ayrıca, Katar sinemasını desteklemek amacıyla oluşturulan "Made in Qatar" özel kategorisinde yerli sinemacıların filmleri ve belgeselleri değerlendirilecek.

DFI Başkanı Fatma Hassan Alremaihi, festivalin gerçekleşeceği tarihi duyurmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, "Film yapımcılarını, sektör çalışanlarını ve sinema meraklılarını unutulmaz bir hikaye anlatımı ve yaratıcılık merasimi için bir araya getirmeyi dört gözle bekliyoruz." dedi.

Alremaihi, festivale verilen desteğin önemine vurgu yaparak, "Ajyal'in 12. yılına girerken, izleyicilerimizin olağanüstü desteği, her yıl gurur duyabileceğimiz ve birlikte paylaşabileceğimiz bir etkinlik düzenleme yolunda bizi teşvik etti." şeklinde konuştu.

2023'te planlanan "Uluslararası Ajyal Film Festivali", İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları nedeniyle "Filistin ile dayanışma amacıyla" iptal edilmişti.