İstanbul'un sembol yapılarından biri olan Atatürk Kültür Merkezi (AKM), Rusya'da "yılın konser ve tiyatro merkezi" seçilerek uluslararası "BraVo" ödülünü aldı.

Bitcoin fiyatı siyasi gelişmelerden etkilenerek düşüş yaşadı Bitcoin fiyatı siyasi gelişmelerden etkilenerek düşüş yaşadı

Moskova'da, Bolşoy Tiyatrosu'nda Uluslararası 6. BraVo Profesyonel Müzik Ödülü töreni gerçekleştirildi. Programa birçok yerli ve yabancı sanatçı ile yetkililer katıldı. Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Tanju Bilgiç ve eşi Betül Aksoy Bilgiç de etkinliğe iştirak etti.

Törende, Sırbistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, Çin, Belarus, Hindistan, İran, Güney Afrika ve Mısır gibi ülkelerden opera ve bale sanatçıları da ödüllerini aldı. İstanbul'un sembol yapılarından olan AKM, yeniden inşa edilerek anıtsal bir eser haline getirilmesi nedeniyle "yılın konser ve tiyatro merkezi" ödülüne layık görüldü. Ödül töreninde, AKM'nin uluslararası standartlardaki özelliklerini anlatan bir video da sunuldu.

3670949 0E22F1536B7A901370E5077Ce5B161A9

Büyükelçi Bilgiç, AKM adına verilen BraVo Uluslararası Profesyonel Müzik Ödülü'nü aldı.

Konuşmasında, AKM'nin İstanbul ve Türkiye'nin sanatsal belleğine kazınmış bir mimari eser olduğunu belirterek, jüri üyeleri tarafından yılın konser ve tiyatro merkezi seçilmesinden dolayı gurur duyduğunu ifade etti.

Aa Picture 20240319 34039366

Bilgiç, 2021 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı açılış töreniyle yenilenen merkezin sanatseverlerle buluştuğunu hatırlattı.

AKM'nin dünya çapındaki benzer sahneler arasında yer almasının, bu ödülü hak ettiğine olan inancını güçlendirdiğini belirtti. AKM'nin en yüksek teknolojik standartlara ve her türlü sanatsal performansa ev sahipliği yapabilecek donanıma sahip olduğunu vurguladı. Bilgiç, ödülün Türkiye-Rusya ilişkilerine de katkı sağlayacağını ekledi. İstanbul AKM, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla 29 Ekim 2021'de yenilenmiş haliyle sanatseverleri ağırlamıştı. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren İstanbul AKM, gelişmiş teknolojik donanıma sahip 2.040 kişilik opera salonu, 781 kişilik tiyatro salonu, 410 metrekarelik AKM Galeri ve Çok Amaçlı Salonu ile sanatseverleri ağırlıyor.