Türkiye'nin havacılık sektörü, bu alandaki yatırımlarla büyümeye devam ediyor.

toparlanarak Avrupa pazarında güçlü bir konuma ulaştı. Diaspora ve turizm sektörü de büyümeye katkı sağladı.

Türkiye'nin Avrupa, Orta Doğu, Kafkaslar ve Kuzey Afrika pazarları için bir havacılık merkezi haline gelmesi, sektörün gelişiminde önemli bir etken oldu.

İstanbul Havalimanı, yapılan yatırımların bir sonucu olarak Avrupa'nın en yoğun havalimanı haline geldi. 2022 ve 2023'te en yoğun havalimanları arasında ilk sırada yer aldı ve hub bağlantılarında da öne çıktı. Ülke genelinde günlük ortalama uçuş sayısı artarken, Türkiye Avrupa'da ortalama günlük uçuş sayısında en fazla artışı sağlayan ülke oldu.

Cevdet Yılmaz; Hedefimiz istikrar içinde kalkınmamızı sürdürmek Cevdet Yılmaz; Hedefimiz istikrar içinde kalkınmamızı sürdürmek

Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları, yüksek yolcu sayıları ve geniş uçuş ağlarıyla ön plana çıktı. Turkish Cargo ise dünyanın en büyük hava kargo taşıyıcıları arasında yer aldı.

THY'nin "100. Yıl Stratejisi" kapsamında hedeflediği 2033'e kadar filosunu genişletme hedefine rağmen, küresel havacılık sektöründeki tedarik sorunlarına rağmen filosuna yeni uçaklar ekledi.

Türk havacılık sektörü, son dönemdeki performansıyla dikkatleri üzerine çekti ve büyümeye devam ediyor.

Editör: Çağla Begüm Kılıç