Ticaret Bakanlığı tüketicilere turizmde doğru tercihler için uyarılarda bulundu Ticaret Bakanlığı tüketicilere turizmde doğru tercihler için uyarılarda bulundu

Türkiye Madenciler Derneği (TMD) Başkanı Mehmet Yılmaz, Ankara'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin madencilik sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yılmaz, geçen yıl altın ithalatının 31 milyar dolar, ihracatının ise 12 milyar dolar olduğunu, bu alandaki ticaret açığının 19 milyar dolar seviyesinde olduğunu belirtti. Türkiye'nin altın üretiminin ekonomiyi enflasyonist etkiden kurtarma çabalarında avantaj sağlayacağını ifade eden Yılmaz, 6 bin 500 ton metal altın potansiyelinin olduğunu ve bunun 1500 tonunun nerede olduğunu bildiklerini, geriye kalan 5 bin ton altının bugünkü değerinin yaklaşık 300 milyar dolar olduğunu aktardı.

Yılmaz, maden sektörünün yeni düzenleme beklentisi olduğunu ve taleplerinin madencilik izinlerinin hızlandırılması ile maden üretiminin artırılması olduğunu dile getirdi. Son 10 yılda madencilik arama ruhsat sayısının 40 binden 5 bine gerilediğini vurguladı.

Yeşil dönüşüm ile madencilik ihtiyacının 9 kat artacağını belirten Yılmaz, fosil yakıtlardan uzaklaşarak daha fazla yenilenebilir enerji ve batarya üretiminin madenciliğe olan talebi artıracağını söyledi. Ayrıca, Türkiye'nin bor rezervlerinin dünya toplamının yüzde 70'ine sahip olduğunu ve borun uç ürüne dönüştürülmesi halinde büyük katma değer yaratılabileceğini ifade etti.

Editör: Eslem Nur KARAMAN