Türk devletlerinin iş insanlarının tek çatı altında toplanmasıyla önemli bir sinerji yaratmak ve uluslararası ortaklarla ticaret köprüleri kurmak amacıyla, ROK Danışmanlık ve Fuarcılık tarafından düzenlenen ve 8 ülkenin devlet kurumlarınca desteklenen Türk Ticaret Fuarı'nın basın lansmanı gerçekleşti.  Lansman sonrasında Fuar Dergisi mikrofonlarımıza konuşan Rok Uluslararası Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı ve Türk Ticaret Fuarı Organizatörü Aygün Aliyeva, fuarın Türk dünyası için öneminden bahsetti.

''Türk devletlerinin iş dünyasının en büyük buluşması olmaya hazırlanan Türk Ticaret Fuarı, şu anda Türk devletleri için ve ekonomisi için önemli bir fırsatlar sunacak. Türk Ticaret Fuarı, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, Türkmenistan, Macaristan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında ekonomik ilişkileri ve iş dünyasının yeni fırsatlarını değerlendireceği bir platformdur ve devlet kurumlarınca destekleniyor. Bunu Türk Devletler Teşkilatı, Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği olarak yönetim kurulu başkanı olduğum Rok Uluslararası Danışmanlık olarak ilk kez düzenleyeceğiz.'' ifadelerini kullandı.

UTIC Uluslararası Türk İş Cemiyeti Başkanı Öngel, ''Türk devletleri arasındaki ticareti geliştirmeyi umuyoruz'' UTIC Uluslararası Türk İş Cemiyeti Başkanı Öngel, ''Türk devletleri arasındaki ticareti geliştirmeyi umuyoruz''

Türk Devletlerinin şu andaki 178 milyonluk nüfusa ve 1.9 trilyonluk ekonomik güce sahip olduğunu belirten Aliyeva, ''30'dan fazla alanda işbirliklerini genişletiyor ve özel sektör de bu genişlemeden ve entegrasyondan kenarda kalmamalı. Bu yüzden de biz bu oluşumla Türk devletlerinin iş dünyasını ve ekonomisini büyük bir sahnede sergileyeceğiz. Bu sadece standart bir fuar değil, aynı zamanda çeşitli sektörlerin panellerde konuşulacağı, yatırım fırsatlarından tutun sorunlara ve sorunların çözümlerine kadar alanında uzman konuşmacılarla sahnede tartışılacağı bir platformdur. Burada 3 gün içerisinde ikili iş görüşmeleri ve franchise toplantıları olacak ve tüm dünyadan İş Dünyası buraya Türk devletleriyle buluşmak adına gelecek. Bu organizasyonda amacımız ülkelerin teknolojilerini, ülkelerin 20'den fazla alanda geniş bir alanda olan sektörlerini burada buluşturmak ve Türk devletlerinin ortak markalarını oluşturmaktır. Ticaret Bakanlığı himayesinde Türk Devletler Teşkilatı, Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği işbirliğinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği izniyle gerçekleştiriyoruz ve bu büyük buluşmaya herkesi davet ediyoruz.'' şeklinde konuştu.

Editör: Sude Yılmaz