TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, İstanbul’da katılım sağladığı “İhracatta Türkiye Yüzyılı Zirvesi”nde konuşmalarını gerçekleştirdi. Hisarcıklıoğlu açıklamalarında “Türkiye artık bir ihracat devidir. Rahmetli Özal ile başlayan bu atılım son 20 yılda bizi bölgenin en önemli sanayi devi haline getirmiştir” ifadelerini kullandı.

Ticaret Bakanlığı’nın himayelerinde ve Albayrak Medya öncülüğünde, İhracatta Türkiye Yüzyılı Zirvesi gerçekleşti. Birbirinden deneyimli konuşmacılar Türkiye’nin ihracat atağı ve ihracat alanında merkezi bir konuma yükselmesi, yerli ve milli ekonomi politikaları üzerine konuşmalar gerçekleştirdiler. Verimlilik, yerli ve milli iktisat politikaları, sürdürülebilir kalkınma ve ticaretin uluslararası seyri konularının gündem maddesi olduğu Zirvede; Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, İstanbul Valisi Davut Gül, Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Üyeleri, Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Nurettin Canikli gibi önemli isimler katılım gösterdiler.

D S C00075

Zirvede konuşmalarını gerçekleştiren TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, geçen seneyi çifte rekorla kapattıklarını açıkladı. Mal ve hizmet ihracatında miktar bazda rekor kırmakla kalmayarak Türkiye’nin küresel mal ihracatından aldığı payın 2023 yılında yüzde 1,08’e, hizmet ihracatında ise 1,3’e yükseldiğini aktaran Hisarcıklıoğlu, “Bunu, küresel mal ihracatının 2023'te yüzde 5 azaldığı bir dönemde başardık. Zayıflayan küresel talep ve asrın felaketi olarak nitelendirilen deprem felaketlerine rağmen başardık. Elbette bu başarının asıl mimarları olan, sayıları 140 bine ulaşan, Oda ve Borsalarımız üyesi tüm ihracatçılarımızla ve girişimcilerimizle de ayrıca iftihar ediyor, hepsini kutluyorum” dedi.

“TOBB olarak, ihracat yapan üyelerimizin devamlı yanında olduk, onları destekledik”

Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğünde hayata geçirilen Menşe ve Dolaşım Belgeleri Otomasyon Sistemi (MEDOS) ile, dış ticaretteki evrak işlemlerinin, en hızlı şekilde tamamlanmasını sağladıklarını aktaran Başkan Hisarcıklıoğlu, “Eskiden saatler ve hatta günler süren belge onay ve vize işlemleri, dakikalar içinde tamamlanır hale geldi. Bu kapsamda yılda 5 milyon adet belgeyi ihracatçı firmalarımıza en hızlı şekilde ulaştırıyor, zaman ve emek tasarrufu sağlıyoruz. Türk Tırlarının, yabacı gümrüklerden hızla geçmesi için, onlar adına TIR Karnesi kefaletini üstleniyoruz. Böylelikle her yıl Türk ihracatına ve Türk TIR’larına 25 Milyar Euro Kefalet sağlıyoruz.  Yılda 94 bin TIR karnesi düzenliyoruz ve bu açıdan da dünyada 3. Sırada yer alıyoruz” ifadelerini kullandı.

Hisarcıklıoğlu, konuşmalarına şöyle devam etti:

MÜSİAD İnşaat Ve Yapı Malzemeleri Tedarikçi Günü Etkinliği Gerçekleşti MÜSİAD İnşaat Ve Yapı Malzemeleri Tedarikçi Günü Etkinliği Gerçekleşti

“Türkiye, rekabetçi bir biçimde üretebildiği ürün sayısı ve pazar çeşitliliği açısından dünyanın sayılı ülkeleri arasına girmiştir. Kendi bölgesinde de en yüksek ürün ve pazar çeşitliliğine sahip ülkedir. Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği düzenlemesi sayesinde Türkiye bir üst lige yükselmiştir. 1995 yılında 1000 kadar ürünü rekabetçi bir biçimde üretebilen Türkiye, 2023'de bu sayısı 1600'ün üzerine çıkarmıştır. Mesela tek bir sektörden örnek vereyim. Makine sektöründe rekabetçi biçimde ürettiğimiz ürün sayısı 1995’de 50 civarında idi. Şimdi 250. Makine sektöründe erişilen ülke/pazar sayısı o zaman 60 civarındaydı. Şimdi 100. Dış ticaret verilerinde görünen bu ürün ve pazar çeşitliliği, Türkiye’nin zenginliğidir.  Bu topraklarda inşa ettiğimiz iş yapma kapasitesinin göstergesidir. Türk girişimciliğinin gücünün göstergesidir.

İmalat sanayimizde yüksek teknolojili ürün ihracatı 2019'da 6 milyar dolardı. 2023'te 9 milyar doların üzerinde çıktık.  Bunu artırabilmek için de ekosistem öncüsü kilit teknoloji yatırımlarına ihtiyacımız var. Bunun çok güzel bir örneğini hamdolsun Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Togg’da başardık. Elektrikli ve akıllı mobilitede teknoloji geliştiren ülkelerden biri haline geldik. Bugünlerde seri üretimimizin 1.yılını tamamlarken yaklaşık 30 bin aracımızı halkımızla buluşturmanın haklı gururunu yaşıyoruz. İnşallah Bakanlığımızın da destekleriyle önümüzdeki yıl Avrupa’ya ihracata da başlayacağız. Almanya’da Almanlara Türk arabası satmak da bizim için ikinci bir gurur olacak. Hem de yüksek teknolojili ihracatımız katlanarak büyüyecek”