Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, medya mensuplarıyla bir araya gelerek 2024 İhracat Raporu'nu açıkladı ve Türkiye'nin ihracatındaki mevcut sorunları ve ekonomi yönetiminden beklentilerini paylaştı.

Mevzuata uymayan ürünlere yönelik tedbirler artırıldı Mevzuata uymayan ürünlere yönelik tedbirler artırıldı

Mustafa Gültepe, enflasyon rakamlarına dikkat çekti: "Türkiye, dolar bazında rakiplerinden minimum %40 daha pahalı. Bu durum rekabet gücümüzü olumsuz etkiliyor. Üretim ve ihracata dayalı büyüme stratejisi giderek zorlaşıyor."

Finans maliyetlerinin yüksekliğine de vurgu yapan Gültepe, şunları dile getirdi: "Yüzde 50 faizler konuşulurken, ihracatçılar Eximbank üzerinden %37 oranında faydalanabiliyor ancak kur sabit kalsa bile maliyetler yüksek kalıyor."

Enerji maliyetlerinin düşük tutulması gerektiğini vurgulayan Gültepe, kur ile enflasyon arasındaki farkın 5 puanı geçmemesi gerektiğini belirtti. Aksi halde ekonomik sıkıntılar devam edeceğini ifade etti.

İthal edilen hammadde ve ara malında vergi yükünün azaltılması gerektiğini belirten Gültepe, üretici ve ihracatçıya zarar verebilecek düzenlemelerin gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Konkordato ilanlarının arttığına dikkat çeken Gültepe, şirketlerin finansman ve satış sorunlarının arttığını belirtti.

Ekonomi yönetiminin ihracatçılara sağladığı desteklerin artırılması gerektiğini ifade eden Gültepe, enflasyon sorununun bu desteği zorlaştırdığını ve daha etkili destek uygulamalarının gerekliliğini vurguladı.

Editör: Sude Yılmaz