TİM Başkan Vekili ve İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından TİM Başkanı Mustafa Gültepe ve TİM Konsey Üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen 2024 yılı 6 aylık ihracat performans değerlendirme toplantısında Fuar Dergisi mikrofonlarına açıklamalarda bulundu.

2024'ün ilk 6 ayında İDDMİB olarak yüzde 6 gibi bir küçülme ile 6,1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini aktaran TİM Başkan Vekili ve İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, bunun en önemli sebebinin iki tane bayram tatilinin gerçekleşmesi ve çalışma günlerinin az olması olduğunu belirtti. "Bu da ciddi anlamda ihracatı olumsuz yönde etkiledi. Bu düşüşümüzü ikinci 6 ayda telafi etmek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz" diye konuşan Tecdelioğlu, "İkinci 6 ayda çok ciddi şekilde B2B'lerimiz, heyetlerimiz, yurt dışı ihracat ile ilgili çalışmalarımız var. Bu dönemi daha çok çalışarak daha fazla ihracata katkı sağlayarak devam edeceğiz. İnşallah ikinci altı ayda o aradaki eksiği en azından tolere edecek çalışmalar yaparsak bu yıl ihracatımızı 13 milyar dolar seviyesinde kapatmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

Tecdelioğlu, "Zor bir dönemdeyiz. Yüksek faizlerin olduğu, kurun stabil gittiği, giderlerimizin yüzde 120 gibi çok yüksek enflasyonla karşı karşıya kaldığımız zor bir dönemdeyiz. Bu dönemde enflasyonla paralel giden kur bizi ciddi anlamda zorluyor. Rekabet gücümüzü kaybediyoruz. Bununla ilgili bütün taleplerimizi bakanlıklarımıza canlı olarak anlatıyoruz. Sektörel bazda kayıplar yaşıyoruz, rekabet gücümüzü kaybediyoruz. Bununla birlikte de pandemi sonrası yakaladığımız fırsatları tek tek kaybediyoruz. Diğer bir konu da hammaddelerimiz. Hammaddelerimiz üzerinde antidamping soruşturmaları başlatılıyor. Bu soruşturmalar dahilinde rekabet gücümüzü tekrardan kaybediyoruz. Bu konuyla ilgili de bakanlıklarımıza özellikle ambalaj sektörü ile ilgili tenekedeki antidamping soruşturmaları ve paslanmaz çelik konusundaki antidamping konusundaki görüşlerimizi bildirdik. İlave vergiler geleceği yönünde çalışmalar var" dedi. 

Bakan Şimşek, "Siyasi istikrarla birlikte rasyonel politikaların kararlılıkla uygulanması başarıyı getiriyor" Bakan Şimşek, "Siyasi istikrarla birlikte rasyonel politikaların kararlılıkla uygulanması başarıyı getiriyor"

İkinci 6 ay için hedeflerinin yüksek olduğunu aktaran Çetin Tecdelioğlu, "Çevre ülkelerde yakalayacağımız fırsatlar, savaşların duraksaması ve onların yaratacağı fırsatlar ile ilgili ülkemizin almış olduğu hareketler ve ülkemizin dış ticaretiyle ilgili çevre ülkelerden almış olduğu çalışmalar sayesinde bu eksiyi artıya çevireceğimize inanıyoruz" diye konuştu.

Editör: Eslem Nur KARAMAN