Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, 2024 yılı Nisan ayına ait dış ticaret rakamlarını basın toplantısıyla açıkladı. Bolat, “2024 yılı Nisan Ayında 19,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi” dedi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, bugün Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde düzenlenen “Nisan 2024 Dış Ticaret Rakamları Basın Açıklaması” toplantısında, nisan ayına ilişkin dış ticaret rakamlarını açıkladı.

D S C02116

Fransa’da düzenlenen OECD Bakanlar Zirve toplantısından yoğun programlar gerçekleştirerek döndüğünü aktaran Bakan Bolat, 38 ülkeden mevkidaşları ile görüşme fırsatı bulduklarını belirtti. Bakan Bolat, ayrıca AB Komisyonu'nun Ekonomiden Sorumlu Başkan Yardımcısıyla ikili görüşme yaptıklarını belirterek, “Aralık ayı başında AB konseyine Türkiye ile ekonomik ilişkilerin yeni bir yol haritasına kavuşması, gümrük birliğinin modernizasyonu talebi gibi başlıklarda yaptıkları tavsiyelerle ilgili olarak AB komisyonu aynı görüşünü koruyor. Haziran'ı geçirmeden Brüksel'de bir araya gelme konusunda anlaştık” ifadelerini kullandı.

Borsa günü düşüşle kapattı Borsa günü düşüşle kapattı

“Filistinlilerin bu karardan etkilenmemesi nedeniyle teknik görüşmeleri yürütüyoruz”

Dün alınan İsrail ile ticaretin sonlandırılması kararına ilişkin de açıklamalarda bulunan Ömer Bolat, şu ifadeleri kullandı:

“Gazze'de 7 aydan bu yana devam eden katliam ve soykırım karşısında İsrail'le ekonomik ilişkilerde yeni bir aşamaya geçilmesi kararı alındı. Ateşkesi sağlama ve masum sivil halkın yerleşim yerlerinin böylesine acı ve yıkıcı tabloyla karşılaşmaması için Türkiye olarak elimizden gelenin fazlasını yaptık. İnsani yardımlar konusunda da baştan bu yana çok büyük duyarlılık gösterdik, dünyanın en çok yardım eden ülkesi konumuna ulaştık. İsrail'in kalıcı ateşkes ve Gazze'de zor durumda olan kardeşlerimizin yardımlara ulaşmasında uzlaşmaz tutumu nedeniyle 54 ürün grubunda Türkiye'den ihracatın durdurulması, gümrük işlemlerinin yapılmaması kararı başlatılmıştı. Ateşkes olması beklenirken tam tersine olmaması ve Refah bölgesindeki insanların durumunun kötüleşmesiyle birlikte devletin aldığı karar gereği ihracat ve ithalatta İsrail'e yönelik olarak ticaret kalıcı ateşkes sağlanıncaya kadar uygulanacak. Bu noktada Filistin konusunda Filistinlilerin bu karardan etkilenmemesi nedeniyle teknik görüşmeleri yürütüyoruz”

2024 yılı Nisan ayı ihracatı hakkında açıklamalarda bulunan Bolat, nisan ayında 19 milyar 271 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiğini belirtti. Bolat’ın nisan ayı dış ticaret rakamlarına ilişkin açıklamaları şu şekilde:

“Nisan ayında ihracatımız 19 milyar 271 milyon dolara yükseldi. Bu yüzde 0.13'lük artışa tekabül ediyor. Bunun en önemli nedeni Nisan ayının ilk yarısı içinde Ramazan bayramı vardı. Fabrikalar kapalıydı, gümrükler açıktı ama fabrikalar kapalıydı. Özellikle ithalatta da yüzde 4,24'lük artış gerçekleşti. İthalatımız da 29 milyar 171 milyon dolarda kaldı. 30 milyar dolar bandının altında tutmayı başardık. Dış ticaret dengemiz 9 milyar 900 milyon dolarlık açık oluştu.

2024 yılı ilk 4 ayında 2023 yılına göre Türkiye'nin mal ihracatı yüzde 2,74 arttı ve 82 milyar 373 milyon dolara yükseldi. Geçen yıla göre 2 milyar dolarlık fazlamız söz konusu. İthalatımızda ise 11 milyar dolar azalış sağladık. Yüzde 9'luk azalış var. Türkiye'nin dış ticaret dengesi 30 milyar dolar seviyesine geriledi. Geçen sene 4 ayda 43 milyar dolardı. 4 ayda ihracatçılarımızın 2 milyar dolarlık ihracat artışı, ithalatı 13 milyar dolar azaltarak 13,3 milyar dolarlık tasarruf sağladık. Yıllık bazda 257,6 milyar dolara ihracatımız ilk 4 ay sonunda 12 aylık toplamda yükseldi”

D S C02265