TCMB Başkanı Fatih Karahan, Washington'daki IMF-Dünya Bankası Bahar toplantılarında yaptığı sunumda, manşet enflasyonun 2024'ün ikinci yarısından itibaren düşmesinin beklendiğini vurguladı.

Yurt dışı ÜFE mayıs ayında aylık yüzde 0,42, yıllık yüzde 65,48 arttı Yurt dışı ÜFE mayıs ayında aylık yüzde 0,42, yıllık yüzde 65,48 arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından paylaşılan "Türkiye'de Para Politikası ve Enflasyon Görünümü" başlıklı sunumda, hizmet enflasyonunun aşağı çekilmesinin zorlu bir süreç olduğu ve konut enflasyonunun gerilediği belirtildi.

Yurt içi talebin normalleşme işaretleriyle birlikte dirençli kalmaya devam ettiği vurgulandı.

Sunumda, getiri eğrisinin parasal sıkılaşmaya paralel olarak değiştiği ve Türk lirası mevduatların payının arttığı ancak bunun bir kısmının tersine döndüğü ifade edildi.

Washington'da Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü ve Dış İlişkiler Konseyi tarafından düzenlenen "Gelişmekte Olan Piyasalarda Merkez Bankası Yönetimi" başlıklı etkinlikte konuşan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, Türkiye'nin yıl sonu enflasyon hedefine ulaşma yolunda ilerlediğini ifade etti.

Editör: Çağla Begüm Kılıç