Mustafa Gültepe, ''Ocak-Mart dönemindeki ihracatta 63,7 milyar dolarla tüm zamanların ilk çeyrek rekorunu kırdık'' Mustafa Gültepe, ''Ocak-Mart dönemindeki ihracatta 63,7 milyar dolarla tüm zamanların ilk çeyrek rekorunu kırdık''

Türkiye Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla 17 Mart 2015 tarihinde 27 üyeyle yola çıkan ve bugün Avrupa’nın en büyük sanayi kümelenmesi haline gelen SAHA İstanbul, 9’uncu yılını 52 farklı sektörden 1.100’den fazla firma ve 29 Üniversiteyle karşılıyor. Türkiye’nin savunma sanayinde yerlilik oranının arttırılması, dışa bağımlılığının azaltılması ve ihracat verimliliğinin yükseltilmesi alanında öncülük eden ve sektörün gelişimine çok önemli destekler veren SAHA İstanbul, 9’uncu yılını kutluyor.

Son dönemde büyük yol kateden ülkemizin “Milli Teknoloji Hamlesi” vizyonu çerçevesinde gerçekleştirilen yerlileşme ve millileşme çalışmaları kapsamında Türk savunma, havacılık ve uzay sektörünün, yerlilik oranının artırılması, henüz sahip olmadığı kritik teknolojilere kavuşturulması ve uluslararası rekabette üst seviyelere taşınması için üyelerinin teknolojik ve sektörel yetkinliklerini geliştirmek, üyeleri arasındaki iş birliğini destekleyerek güçlü bir ekosistem oluşturmak misyonuyla kurulan SAHA İstanbul, bugün 9 yaşında.

1.100 firması ve 29 üniversitesiyle Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük sanayi kümelenmesi olarak ülkemizin teknoloji geliştirme kapasitesine katkı sağlayan SAHA İstanbul, platform ve alt platform üreticilerini bir araya getirerek ülkemizde üretilmeyeni üretmek için yeni iş birlikleri kuruyor. Dışa bağımlılığı azaltmak ve yerli yetenekler geliştirmek maksadıyla 52 farklı sektörden firma, bünyesindeki 11 komite vasıtasıyla projeler geliştiriyor.

SAHA İstanbul aynı zamanda, firmaların iş geliştirme gayretlerine destek olmak maksadıyla, sektöre üretim yapan ana yükleniciler ve kobilerin yer aldığı bölgenin en etkili Sanayi İhtisas Fuarı olan SAHA EXPO’yu organize ediyor. SAHA Akademi bünyesinde SAHA MBA ve sektörel eğitimler ile sektörün ihtiyaç duyduğu eğitimleri sunuyor.

SAHA EXPO 2024, Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul tarafından, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 22-26 Ekim 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek. 1100 üye firma ve 29 üniversite iş birliğiyle düzenlenen etkinlik, geleceği şekillendiren teknolojilere ev sahipliği yapacak. Bölgenin en büyük sektör buluşması olan SAHA EXPO, 100’den fazla ülkeden 1200’ü aşkın yerli ve yabancı firmanın bir araya gelmesine olanak tanıyarak önemli iş birlikleri için etkin bir platform sunacak.