Safran, kilogram başına 600 bin TL'ye kadar çıkarak dünyanın en değerli baharatlarından biri haline geldi. Bu fiyata sahip olan safran, altının gram başına fiyatıyla kıyaslandığında bir avuç safran, 1 gram altınla aynı değere sahip.

Dünyanın en değerli baharatlarından olan safran, kilogram başına 600 bin liraya ulaşarak önemli bir değer kazandı. Bir avuç içerisine sığan 4 gram safran ile 1 gram altının fiyatı, aynı seviyeye ulaştı.

Borsa günü yükselişle tamamladı Borsa günü yükselişle tamamladı

Safran, üretimindeki zorluk ve yılda sadece bir kez yapılan hasat nedeniyle yüksek fiyatla satılan bir baharat. Safranın yanı sıra gıda, boya ve ilaç sanayinde de sıklıkla kullanılıyor. Üretim zorluğu nedeniyle safranın kilosu internette 600 bin liraya kadar çıkıyor. Safranın 4 gramı bir avuç içerisine sığarken, 1 gram altınla fiyat olarak eşdeğer hale geldi.

Gıda Mühendisleri Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu, safranın dünyadaki en pahalı gıdalardan biri olduğunu ve sadece belirli bölgelerde yetiştirilebildiğini belirtti.

Safranın zahmetli bir üretim süreci olduğunu vurgulayan Manavoğlu, safranın kullanımının gıda, boya ve ilaç sanayinde yaygın olduğunu ifade etti.

Manavoğlu, piyasada safran adı altında birçok taklit ürün bulunduğunu ve gerçek safranın kilosunu 500 ila 1000 lira arasında bulmanın neredeyse imkansız olduğunu söyledi. Bu taklit ürünlerin arasında mısır koçanları, hindistancevizi iplikleri ve hatta at kılları bile bulunuyor.