İzmir, zeytin, zeytinyağı ve kahve tutkunlarını bir araya getiren iki önemli etkinliğe ev sahipliği yapacak İzmir, zeytin, zeytinyağı ve kahve tutkunlarını bir araya getiren iki önemli etkinliğe ev sahipliği yapacak

Avrasya Uluslararası Hırdavat Fuarı Hardware Eurasia,  TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde kapılarını açtı. Fuar,  Hırdavat Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (HISİAD) sektör duayenliği ve RX Tüyap iş birliğiyle, İstanbul’daki Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde hırdavat endüstrisinin tüm bileşenlerini 12 Mayıs tarihine kadar bir araya getirecek. Fuarın açılışını gerçekleştiren RX Tüyap Genel Müdürü Berkan Öner, Fuar Dergisi mikrofonlarımıza açıklamalarda bulundu:

‘’Hardware Eurasia Fuarı’nın bu sene üçüncüsünü, Fastener Expo fuarımız da ikincisini gerçekleştiriyoruz. Geçen seneye kıyasla öncelikle katılımcı bazında fuarımızı değerlendirdiğimizde bu yıl %30 gibi bir büyüme gösterdik. 300'ün üzerinde katılımcıya ev sahipliği yapıyoruz. Dört Salonu da fuar için tahsis etmiş durumdayız, yaklaşık olarak 40.000 metrekarelik alanda ziyaretçilerimizle buluşuyoruz’’ şeklinde fuarın detaylarını aktaran Öner, ‘’Katılımcılarımız sektöründe öncü üretim yapan ya da çok ciddi ihracat potansiyeli olan firmalar. Sektör özelinde bir senelik yoğun ziyaretçi çalışması yaptık, yurt dışında pek çok fuara katılımcı olarak katılarak fuarlarımızı tanıttık’’ dedi.

Hedef coğrafyalarda ikili görüşmeler yaparak fuar için alım heyetleri oluşturduklarını belirten Öner, ‘’Hem Ticaret Bakanlığının hem de diğer desteklerle bir B2B organizasyonu oluşturduk. 60'ın üzerinde alıcıyı katılımcılarımızla buluşturuyoruz. Onun dışında TÜYAP'ın yurt dışındaki ofisleri aracılığıyla 250'nin üzerinde yine alıcıyı fuarımız için davet ettik. Alıcı gruplarımız beyaz eşya endüstrisinden, yapı sektöründen, mobilya sanayinden, savunma sanayinden, çok ciddi müteahhitlerden, otoyol ve gemi inşaatı yüklenicilerinden, Avrupa'daki yapı marketlerden çok önemli davetlilerimiz var.’’ şeklinde konuştu.

Fuar öncesinde 12 bini geçen bir online kayıt aldıklarını belirten Öner, ‘’Yaklaşık 3 bin civarında yurt dışından ve 96 farklı ülkeden bu kayıtların oluştuğunu görüyorduk. Bugün için katılımcılarımız özellikle yabancı ziyaretçi ilgisinden memnun olduklarını, bu sayıların ziyaretlere de yansıdığını söylüyorlar. Bunlar da bizim için tabii ki çok sevindirici. Biz bu fuar sayesinde sektörün ihracat hedeflerini önemli ölçüde destekleyeceğimizi ve aşağı yukarı fuar sayesinde 1 milyar dolara yakın bir ticaret hacmine ulaşacağımıza sektör adına inanıyoruz.’’