Kağıt, Oluklu Mukavva, Hijyenik Kağıt & Kağıt Ambalaj Teknolojileri Fuarı Paper Eurasia, İstanbul Fuar Merkezi’nde kapılarını açtı. Primis Expo organizatörlüğünde düzenlenen fuar, başta Atık Kağıt ve Geri Dönüşümcüler Derneği (AGED) olmak üzere; Selüloz ve Kağıt Sanayii Vakfı (SKSV) ve Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) destekleriyle Türkiye’de kağıt sektörünün ilk ve tek fuarı olarak öne çıkıyor. Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere 30'dan fazla ülkeden 200'den fazla alım heyetinin ağırlandığı fuarda kağıt, kağıdın hammaddesi, oluklu mukavva, temizlik kağıtlarının üretimi, onlara ait teknolojiler ve makineler ile beraber bitmiş ürünler bulunuyor. Kağıt ambalaj sektörünü bir araya getiren fuarın organizatörü Primis Expo Başkanı Ercüment Yıldızerler, Fuar Dergisi mikrofonlarımızla fuarla ilgili detayları paylaştı.

D S C03832

Yıllardır Türkiye’de düzenlenmemiş olan bir fuarın ilkini yaptıklarını belirten Yıldızerler, ''Kağıt endüstrisi Türkiye’de her yıl başkanlarımızın da dediği gibi kapasite artırımı yapıyor. Önümüzdeki yıl 5 milyon tona, daha sonra da 7 milyon tona çıkacak bir kağıt üretimi var. Tamamen Avrupa ile rekabet halindeler. AGED desteğiyle kendi yurt dışındaki ortağımızla birlikte yabancı katılımcıların bulunduğu kağıt endüstrisinin tüm paydaşlarının katıldığı bir fuar düzenledik.'' ifadelerini kullandı.

Türk Devletlerinden iş adamları, Türk Ticaret Fuarı ile bir araya geliyor Türk Devletlerinden iş adamları, Türk Ticaret Fuarı ile bir araya geliyor

''Uzun yıllara dayanan fuarcılık tecrübemiz olduğu için, bugüne kadar edindiğimiz çevre ve uluslararası acentalar aracılığıyla özellikle sektörün beklediği Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere 30'dan fazla ülkeden 200'den fazla alım heyetini burada ağırlıyoruz. Bunun dışında yaptığımız diğer fuarlarda ve ülkelerdeki pazarlama çalışmalarıyla da binin üzerinde yabancı katılımcı online kaydı aldık. Onların da fuarlara bireysel olarak katılmalarını bekliyoruz. İlk yılında fuarımızın bütçesinde yaptığımız çalışmalarla tamamen alım heyetine yönelik bir bütçe ayırdık.'' şeklinde konuşan Yıldızerler, bunu sonraki yıllarda her sene artırarak devam ettireceğini belirtti.

Primis Expo Başkanı, fuarla hedefledikleri dünya pazarlarını şu ifadelerle açıkladı: ''Sektörümüzün başkanlarının da söylediği gibi üretim kapasitesi şu anda çok yüksek. Türkiye'nin ihtiyacının üzerinde bir üretim kapasitesi var ve ihracat odaklı çalışan bir sektör. Biz başta MENA bölgesi dediğimiz Ortadoğu ve Kuzey Afrika ile beraber, bunun yanı sıra Avrupa ve Türk Cumhuriyetleri en büyük hedeflerimiz arasında.''

Editör: Sude Yılmaz