Yenilenebilir enerji sektörünün önde gelen isimlerinden biri olan Polat Enerji, Türkiye genelinde toplam 6 bölgede rüzgar ve güneş enerjisi santralleriyle 756,2 MWm kurulu güçte temiz enerji üretiyor. Rüzgar enerjisinde sektör lideri konumunda olan Polat Enerji, Türkiye'nin yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşması ve enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi için yatırımlarını sürdürüyor.

Polat Enerji, toplam 5 rüzgar ve 1 güneş enerjisi santraliyle temiz enerji üretiyor ve 20 yılı aşkın süredir rüzgar enerjisi konusundaki liderliğini koruyor. Yıllık enerji üretim kapasitesi 2 milyar KWh'e ulaşan şirket, enerji depolama çalışmalarını da içeren kapasite artırımı yatırımlarıyla sektördeki yeniliklere öncülük etmeyi hedefliyor.

Geçtiğimiz yıl Yalova'daki Göktepe RES için gerçekleştirilen kapasite artışı yatırımıyla santral kurulu gücünü 121,1 MWm'ye yükselten Polat Enerji, bu yıl da farklı santrallerinde toplam 30 MW rüzgar kapasite artışı ve 46,6 MW güneş hibrit kapasite artışıyla yatırımlarına devam ediyor.

Şirketin orta vadeli yatırım hedefleri arasında, Türkiye'nin en büyük rüzgar enerji santrali olan ve 312,1 MWm kurulu güce sahip Soma RES'e yatırım yaparak, Avrupa'nın en büyük rüzgar enerji santrali olma hedefi bulunuyor.

İş Bankası, ihracat kredisi başvuru ve kullanımını dijitale taşıdı İş Bankası, ihracat kredisi başvuru ve kullanımını dijitale taşıdı

Polat Enerji'nin rüzgar enerjisi alanındaki liderliği, Türkiye'deki toplam rüzgar enerjisi kurulu gücünün yaklaşık %6,1'ini oluşturuyor. 2023 itibarıyla Türkiye'deki lider konumunu koruyan Polat Enerji, yenilenebilir enerji santralleriyle yıllık 2 milyar kWh'e yakın elektrik üretimi gerçekleştirerek yaklaşık 610 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılıyor ve her yıl 55 milyon adet ağaç dikimine eşdeğer 1,3 milyon ton karbon dioksit gazı emisyonunu azaltıyor.

Türkiye'de rüzgar, güneş, jeotermal ve hidroelektrik gibi önemli yenilenebilir enerji kaynakları bulunuyor ve son 10 yılda yenilenebilir enerjinin elektrik üretimindeki payı %29'dan %42'ye çıktı. Ulusal Eylem Planı çerçevesinde Türkiye'nin 2035 yılı enerji hedeflerine ulaşması için toplam kurulu kapasitesinin 189,7 GW seviyesine ulaşması öngörülüyor.

Polat Enerji CEO'su Cem Deniz, Türkiye'nin yenilenebilir enerji sektöründe hedeflerine ulaşması için her yıl rüzgarda en az 1,5 GW, güneşte en az 3,5 GW kurulu güç devreye alınması gerektiğini belirtiyor ve sektör olarak bu hedeflere ulaşma konusundaki beklentilerini paylaşıyor. Arz güvenliğinin önemine vurgu yaparak, Türkiye'nin yenilenebilir enerji sektöründe stratejik bir konumda olduğunu ifade ediyor.

Editör: Sude Yılmaz