OİB Başkanı Baran Çelik, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından TİM Başkanı Mustafa Gültepe ve TİM Konsey Üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen 2024 yılı 6 aylık ihracat performans değerlendirme toplantısında Fuar Dergisi mikrofonlarına açıklamalarda bulundu.

TÜFE haziranda yıllık %3 artışla beklentilerin altında kaldı TÜFE haziranda yıllık %3 artışla beklentilerin altında kaldı

6 ayda %2’lik bir ihracat artışı olduğunu kaydeden Baran Çelik, en fazla ihracat düşüşünün Haziran ayında yaşandığını belirtti. Çelik, yıla başlarken %5’in üzerinde bir artışla başladıklarını ancak ilk 4 ayda ihracatta düşüş yaşandığını ifade etti.

Çelik, “Baktığımız zaman ihracatın önünde potansiyeller olduğu gibi riskler de var ve şu dönemde bu risklerin daha yoğun sinyaller verdiği dönemleri yaşıyoruz diyebiliriz. Özellikle rekabetçi bir kur üzerine sorunlarımız var. Türkiye'deki girdi maliyetlerinin artışı ile bizim ihracattan elde ettiğimiz gelirlerin artışı paralel ilerlemiyor. Dolayısıyla rekabet gücü kaybı, bizi ihracatta negatif sinyallerle karşı karşıya bırakıyor. Bu yılı da ikinci yarısında ihracatta negatif sinyallerin gölgesinde bitiriyoruz”

Editör: Eslem Nur KARAMAN