İspanyol-Alman çok uluslu şirketi Nordex Group'un CEO'su José Luis Blanco, Türkiye'deki karasal rüzgar santrali yatırımlarını artırma planlarını açıkladı. Blanco, "Gelecek yıl Türkiye'de 1 gigavat rüzgar santrali kurulumu ile 1 milyar avro değerinde yatırım yapmayı hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

Türkiye pavilyonu, Expo 2023 Doha'dan ödülle dönüyor! Türkiye pavilyonu, Expo 2023 Doha'dan ödülle dönüyor!

Nordex Group CEO'su José Luis Blanco, "Avrupa'nın ihtiyaç duyduğu rüzgar enerjisi santrali kulelerinin yarısını Türkiye'de üretiyoruz." açıklamasında bulundu.

S H7 F I 1698761302 3248

Blanco, Türkiye'nin genç nüfusu ve geniş yüzölçümüyle rüzgar enerjisi sektöründe öncü ülkeler arasında olduğunu belirtti. Ayrıca, Kovid-19 salgını ve küresel krizlerin ardından Türkiye'nin ekipman üretimi ve tedarik oluşturma kapasitesinin öneminin arttığına dair dikkat çekti. Blanco, Türkiye'nin rüzgar enerjisi alanında geliştirilmesi gereken tedarik zinciri ve Asya pazarına alternatif olma konusunda öncü bir rol üstleneceğini vurguladı.

Blanco, Türkiye'nin özellikle yenilenebilir enerjinin gelişimi için yerli ekipman üretimine odaklandığını belirtti ve şunları ekledi:

"Türkiye, bu alanda benzersiz regülasyonlar ve teşvikler uyguladı. Bu düzenlemeler, yatırımcıların fırsatlarını artırdığı gibi iç piyasada genç ve yetenekli işgücünün katılımını da sağladı. Ülkenin rüzgar enerjisi kurulu gücü her geçen gün artmakta ve elektrik üretiminde rüzgarın payı artmaktadır. Türkiye, dünyadaki trendlere kolayca uyum sağlayabilen bir sanayi ülkesidir. Genç ve eğitimli bir nüfusa sahip olması, önemli bir avantajdır. Ayrıca, son yıllarda rüzgar enerjisi için girişimcilerin geliştirdiği projelerin sayısında artış gözlemlenmektedir. Rüzgar sektörü için gerekli olan ekosistem, çalışanlar, bankalar ve kurumlar arasında başarılı bir şekilde oluşturulmuştur."

"Türkiye, rüzgar enerjisinde önemli bir rol oynamaktadır."

Blanco, Nordex Group çalışanlarıyla birlikte Türkiye'nin başarılı rüzgar enerjisi hikayesinde yer almaktan gurur duyduklarını ifade etti. Blanco, "Türkiye'deki rüzgar enerjisi sektörü, genel olarak devletin oluşturduğu destekleyici politikalarla kısa sürede gelişti. Bu, gerçekten güzel bir başarı hikayesi. Türkiye'de karasal rüzgar enerjisi santrali yatırımlarını artırmaya devam edeceğiz. Gelecek yıl Türkiye'de 1 gigavatlık rüzgar santrali kurulumu ile 1 milyar avro değerinde yatırım yapmayı hedefliyoruz, Avrupa'nın rüzgar enerjisi santrali kulesinin yarısını Türkiye'de üretiyoruz. Türkiye, Avrupa için önemli bir piyasa. Geçen yıl 700 milyon avro değerinde ekipman ürettik ve şu ana kadar 3,5 gigavatlık santral kurduk. Ürettiğimiz ekipmanların çoğunu Avrupa'ya ihraç ettik. İzmir'deki eğitim merkezimizde Türkiye ve Avrupa'nın ihtiyaç duyduğu teknik elemanları eğitiyoruz ve bu alanı daha da geliştirmeyi planlıyoruz" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Blanco, Türkiye'deki rüzgar enerjisi kapasitesini artırma çalışmalarının öncelikle denize yakın bölgelerde yoğunlaştığını belirtti ve yatırımların dağlık ve ülkenin iç bölgelerinde de artmasını beklediklerini ifade etti.

Jj Pv L 1698761318 7871

Editör: Çağla Begüm Kılıç