MÜSİAD, kendi bünyesinde faaliyete geçirdiği ve uluslararası yatırımcıları, Türkiye’deki yatırım ortakları ile buluşturduğu MÜSİAD Invest programını bugün Genel Merkezi’nde gerçekleştirdi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), MÜSİAD Invest programıyla birlikte yeni dış yatırımlara öncülük ve rehberlik edecek olan yatırım fırsatlarını değerlendirmeye devam ediyor. Bu yıl Türk Cumhuriyetleri temasıyla düzenlenen programa 300’den fazla iş adamı katılım sağladı. Programa katılım sağlayan ülke heyetleri ve MÜSİAD'lı iş insanları arasında B2B görüşmeler yapıldı.


MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Şerzad Abdunnazarov, MÜSİAD INVEST Başkanı Serhat Kısakürek, T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Furkan Karakaya ve Gençlik Geleceğimiz Vakfı İcra Direktörü Khayrulla Sattarov'un katılımıyla gerçekleşen program açılış konuşmalarıyla devam etti.

G M Af8 Nq W E A A0Z E G

Gerçekleşen programda açılış konuşmalarını gerçekleştiren MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, MÜSİAD Invest markası ile MÜSİAD’ın hedeflerini üyeler ile paylaştı. Düzenlenen program ile Türkiye’deki yatırım ortamını zenginleştirmeyi hedeflediklerini belirten Asmalı, MÜSİAD INVEST sayesinde nitelikli bir uluslararası ticaret ağının da oluştuğunu ifade ederek, bu ağ ile Türkiye'nin yatırım iklimine katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirtti.

G M Af9 D9 W Y A E Et Jk

Asmalı konuşmalarında şu ifadeleri kullandı:

"MÜSİAD INVEST sayesinde yalnızca ülkemizde değil, dünyanın pek çok bölgesinde birçok farklı sektörde ve alanda MÜSİAD'ın engin tecrübesinden faydalanmak mümkün olacak. Ofislerimizde; şirket kuruluşu, vergi ve muhasebe, denetim gibi mali konulardaki danışmanlıkların yanında; şirket birleşmeleri ve devirleri, yeni çıkan kanun ve mevzuatlara dair hukuki konularda danışmanlık gibi çeşitli hizmetlerden de faydalanabileceksiniz. Ayrıca, imalat sanayi, tarım, enerji, gayrimenkul sektörleri ile sağlık ve turizm gibi hizmet sektörüne yönelik sektörel pazar araştırmaları, yatırım danışmanlığı, ÇED, yatırım teşvikleri gibi konularda sektörel danışmanlık hizmetleri de yine burada verilecek. Bunların yanında; sanal ofis, marka ve patent, insan kaynakları, eğitim, gümrük ve lojistik, IT, tanıtım, sigorta, fuarcılık, turizm, çeviri ve tercümanlık gibi kurumsal hizmetleri de MÜSİAD INVEST ile almak mümkün olacak”

"MÜSİAD Invest İle Nitelikli Bir Ticaret Ağı Kuruluyor"

Rekabet Gücü Zayıflayan Yerli Üreticiler: Paslanmaz Çelik Vergileri Sektörü Bitiriyor Rekabet Gücü Zayıflayan Yerli Üreticiler: Paslanmaz Çelik Vergileri Sektörü Bitiriyor

Genel Başkan Asmalı konuşmalarında Türk Cumhuriyetler teması altında birleştirdikleri programın da özetine değindi. Türkiye’nin küresel ticaret ağının tam ortasında yer aldığı gibi aynı zamanda birçok ticari rotanın da transit güzergahında bulunduğunu aktaran Asmalı, “Ülkemizin dış ticaret hacmi, her geçen gün artış gösterirken; özellikle Türk Cumhuriyetleriyle gerçekleştirdiğimiz ticaret, her yıl belirgin şekilde karşılıklı olarak artmaktadır.

Bizler, MÜSİAD'ın kurumsal hafızasından faydalanarak, ticari bağlarımızı güçlendirmek adına Türk Cumhuriyetlerinden iş insanlarının bizimle yol yürümesini çok önemli buluyoruz. Bu nedenle, yatırım potansiyeli bulunan uluslararası yatırımcıları, MÜSİAD üyeleri ile buluşturmak için MÜSİAD INVEST Uluslararası Yatırım Networking Toplantılarımızı ilerleyen dönemlerde de düzenlemeye ve bu toplantılarımızdan çok olumlu geri dönüşler almaya devam edeceğiz inşallah” dedi.

Genel Başkan Asmalı’dan sonra MUSIAD Invest Başkanı Serhat Kısakürek de açılış konuşmalarını gerçekleştirdi. MÜSİAD INVEST'in güvenilir bir aracı olmayı başardığını belirten Kısakürek, ana hedeflerinin Türkiye'nin yatırım iklimine katkı sağlamak olduğunu vurguladı.

G M Af94 T Xc A A Pq43

Dinamik ve sağlam ekonomisiyle Türkiye, uluslararası doğrudan yatırımlar çekmek için yatırımcı dostu politikalar ve geniş yetenek havuzunun yanı sıra küresel pazarlara erişim sunduğunu belirten Kısakürek, “Türkiye'nin jeostratejik konumu, üretim kabiliyeti, genç ve dinamik nüfusu ve gelişmiş lojistik altyapısıyla, çok uluslu şirketlerin üretim faaliyetlerinin Ar-Ge merkezleri, tasarım ekipleri, satın alma ofisleri, lojistik üsleri ve bölgesel yönetim merkezleri ile desteklendiği bölgesel bir güç merkezi hâline gelmiştir. Bu doğrultuda MÜSİAD INVEST olarak bizde Türkiye'nin bu iklimine katkı sağlamak için faaliyetlerimize ara vermeden devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Programa konuk olan T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Yardımcısı Furkan Karakaya ise yaptığı konuşmada Türk Devletler Teşkilatı'nın kuruluşundan ve sürecinden bilgiler verdi. Konuşmalarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimleri ile imzalanan Nahçıvan Anlaşmasına değinen Karakaya, bu çalışmaların sonucunda Türk dünyasının farklı ülkeleri ile birlikte temasların geliştiğini belirtti.

Karakaya şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye ortak dili konuşan kökeni aynı olan dost ve kardeş ülkelerle iş birliğini daima önemsemiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, ülkemizin affettiği bu önemi daima hassasiyetle temsil etmiştir. Bu doğrultuda Sayın Cumhurbaşkanımızın da girişimleriyle 3 Ekim 2009'da imzalanan Nahçıvan Anlaşması ile merkez İstanbul'da olmak üzere Türk Dili Konuşan Ülkeler İş Birliği Konseyi kurulmuştur. Bu gelişim bildiğiniz üzere akabinde Türk Devletleri Teşkilatına evrilmiştir. Kısa süre içerisinde teşkilat kurumsallaşmasını tamamlamış ve bünyesinde oluşturulan komisyonlar aktif olarak çalışır hâle gelmiştir. Bu çalışmaların sonucu olarak her yıl Türk dünyasının farklı ülkelerinde farklı temalarla zirveler düzenlenmiştir. Sosyal ve kültürel bağların yanı sıra ekonomik bağları da güçlendirilmesi, üye ülkeler arasındaki yatırım ortamının iyileştirilmesi ve iş birlikleri artırılması hususu da ayrı bir madde olarak ele alınmıştır ve etkin rol oynamayı sürdürmüştür. Bu doğrultuda Türk Devletleri Teşkilatı ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi olarak önümüzdeki aylarda Türk Dünyası İş ve Yatırım Forumu'nun planlandığını ve hazırlık çalışmaları yapıldığını müjdesini de buradan paylaşmak istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve ortaya koyduğu Türkiye Yüzyılı vizyonu çerçevesinde çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz" diye konuştu.